Több tő szőlőt ültettek ma a Jókai Kertben Budapesten. A Vidékfejlesztési Minisztérium és a Duna-Ipoly Nemzeti Park kezdeményezésének célja, hogy a kadarka visszakapja hajdani rangját.
Budapest legendás hírű bora, a Budai Vörös éledhet újra a Kadarkáink Kertjében. Az első oltványokat ünnepélyesen, a sváb szüreti mulatságokat felidézve telepítették a Jókai-kertben. A munkák ezután több ütemben: jövő tavasszal és ősszel folytatódnak.
Illés Zoltán környezetügyért felelős államtitkár az ünnepélyes szőlőültetés megnyitóján elmondta: a feladatunk az, hogy újrateremtsük ezt a kultúrát, amely jelen volt a Budai hegyekben. Azok a szőlőtőkék, amelyeket itt ültetünk, 2015-ben válnak termővé, de minden évben visszatérünk majd, és újakat ültetünk. A borkultúra vezérhajója és Budapest szimbóluma lehet a kadarka - húzta alá.
Lenkovics Barnabás, a Kadarka Kör kadarnagya elmondta, hogy a szőlő- és borkultúránk a magyarságunk része. A szőlőskertek rehabilitációja a kultúránk rehabilitációja is egymben - tette egyértelművé.
Illés zoltán "sok erőt és vörösbort kívánok Budának!" - felszólításával kezdték meg az első szőlőoltványok elültetését.
Háttér:
Jókai Mór 1853-ban vásárolta meg a Svábhegyen lévő telket, a rajta álló házzal együtt. A területet borító sűrű bozót helyébe szőlőt és gyümölcsfákat telepített. A svábhegyi családi ház kertjében zajló szüretek a magyar művészeti élet nagy eseményei voltak, a korabeli szellemi élet egyik központja alakult itt ki. A Jókai-kert 1975 óta országos jelentőségű természetvédelmi terület, 2007 óta pedig védett történeti kert.
A filoxéra-pusztítás előtt a Budai Vöröst Európa-szerte ismerték és szerették.
(kormany.hu)