Általános vitára alkalmasnak találta a hulladékról szóló törvényt az Országgyűlés Fenntartható fejlődés bizottsága. Illés Zoltán környezetügyért felelős államtitkár az ülésen elmondta, hogy várhatóan júliustól lép hatályba az új törvény a 33 végrehajtási rendelettel együtt, amelyből 16 már elkészült.

Az időből lehet engedni, a lerakási díjból azonban nem – így reagált a Vidékfejlesztési Minisztérium környezetügyért felelős államtitkára arra a felvetésre, hogy a hulladék lerakása után fizetendő 40 eurós (12 ezer forintos) tonnánkénti lerakási díj ne egy év alatt, hanem hosszabb időre elosztva lépjen hatályba. Illés Zoltán emlékeztetett arra, hogy a jogszabálytervezet szerint a lerakási díj a törvény hatályba lépésétől 20 euró, míg egy év múlva 40 euró lenne.

A parlament Fenntartható fejlődés bizottságának ülésén felvetették azt is, hogy a szemét begyűjtését végző közszolgáltatók többségi állami - illetve önkormányzati - tulajdonba vétele nem ütközik-e uniós szabályba, illetve a magyar alkotmányba. Illés Zoltán hangsúlyozta: a többségi állami tulajdon nem jelent privatizációt, nem vesznek állami tulajdonba semmit. A törvénytervezet  annyit ír elő, hogy  közszolgáltató feladatokat 2013-tól  csak olyan gazdálkodó szervezet végezhet, amelyben  az állam a szavazatok többségével rendelkezik.

Az Európai Unió első lépésben 2010 decemberéig adott határidőt a hulladék keretirányelv átültetésére. A 27 tagállam közül azonban egyik ország sem teljesítette a feladatot, így a határidőt 2011. december 31-re módosították – emlékeztetett a környezetügyért felelős államtitkár. Magyarország 2011. december 31-ig elkészítette és benyújtotta a parlamentnek a hulladékról szóló törvényjavaslatot, valamint elküldte a dokumentumot Brüsszelbe. Illés Zoltán hozzátette: amennyiben az EU nem szólal fel a magyar javaslat ügyében március végéig, akkor a parlament pontot tehet a törvényre. Hozzátette: Magyarország nem az uniós szabályokat vette át automatikusan, hanem új rendszert teremtett a hulladékkezelésben.

Illés Zoltán az ülésen beszélt arról is: 3-5 éven belül lát esélyt arra, hogy minden ingatlantulajdonos a hulladék súlya után fizesse a díjat. Ez a gyakorlatban úgy működne, hogy a begyűjtő kocsi hátulján lévő berendezés leolvassa a kukán lévő vonalkódot, majd megméri a hulladék súlyát.

(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)