Egész napos konzultációt tartottak csütörtökön Devecseren, szász és magyar kormányzati és önkormányzati vezetők, szakértők részvételével. Mint Illés Zoltán környezetért felelős államtitkár elmondta, Szászország az egyik legfontosabb partnerünk abban, hogy megteremtsük a katasztrófa után az élet feltételeit.

“Szászország partner volt, amikor a legnagyobb bajban voltunk, és partner most is” - kezdte sajtótájékoztatóját Illés Zoltán. A német tartomány szakemberei olyan terveket, elképzeléseket készítettek, amelyek előremutatóak és tényleg meghatározhatják a devecseri kistérség jövőjét - folytatta.

Az államtitkár bemutatta a konzultáció magyar részvevőit: Szabó Csaba miniszteri megbízottat, aki a vörösiszappal elöntött térség rehabitilációra való előkészítését és a terület megtisztítását felügyeli, valamint Csonki István vízügyi igazgatót. Illés Zoltán megköszönte az önkormányzati szervek, polgármesterek, a különböző egyházi, civil szervezetek áldozatos munkáját is.

fotó: Horváth Ernő

Az államtitkár ismertette a fontos állami feladatokat: a talaj megtisztítása mellett kiemelkedő jelentőségű a vízügyi rehabitiláció, a Torna patak és a Marcal újjáélesztése, a meder- és a partvonal kotrása.

Illés Zoltán rámutatott, hogy bár senki sem akarhatta, hogy a tragédia megtörténjen, a felelősöket akkor is meg kell büntetni - ez pedig az igazságszolgáltatási szervek feladata.

A Kormány számára kiemelkedő jelentőségű a devecseri kistérség fejlesztése, mert itt egy katasztrófa után kell megteremteni az élet feltételeit. Ebben pedig az egyik legfontosabb partnerük Szászország - világított rá.

fotó: Horváth Ernő

A kistérség jövője a megújuló energia lehet, elsősorban a biomassza előállítása, de szóba jöhet a nap és a szél energiája, valamint a geotermia is. A Kormány döntése szerint a katasztrófa sújtotta övezetben mezőgazdasági tevékenységet nem lehet végezni, elsősorban a magyar élelmiszerek jó hírének megőrzése miatt. A földtulajdonosoknak viszont megélhetést kell biztosítani, a megoldás a lágy- és fásszárú energiacélú növények termesztése lehet - hangsúlyozta az államtitkár. A megújuló energia alapú rendszerek kiépítése jelentős technológiai beruházásokat igényel, ami új munkahelyeket teremt, a gazdáknak pedig stabil bevételt hozhat az energianövények termesztése. “Egy egy jelentős esély a térség számára” - zárta szavait Illés Zoltán.

Roger Mackeldey nemzetközi igazgató bemutatta a szász környezetvédelmi minisztérium delegációjának tagjait, valamint szász cégek és intézmények ismertették tevékenységüket és kolontári vizsgálati eredményeiket. A német szervezetek a nap folyamán javaslatokat is megfogalmaztak a kistérség rehabilitációja érdekében.

(kormany.hu)