Visszatérhetett a természetbe a mérgezésből felgyógyult parlagi sas. A ragadozómadár a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság Természetvédelmi Őrszolgálatának és a Fővárosi Állat- és Növénykert sikeres együttműködésének köszönhetően menekült meg. Az állat teljesen felépült, és újra birtokba vehette az eget.

A sasra egy lucerna táblán figyeltek fel a Hajdú-Bihar megyei Báránd külterületén dolgozó közmunkások. Miután a madár szokatlanul közel engedte magához az embereket, azonnal értesítették a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság természetvédelmi őrét, aki rögtön a helyszínre ment.

Fotó: Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság

A madáron külső sérülés nyomai nem látszottak, de mivel nem szállt el az ember közeledésére, nyilvánvaló volt, hogy valamilyen egészségügyi problémája van. A szakember mérgezésre gyanakodott, mivel a helyszín 500 méter sugarú körzetében néhány évvel ezelőtt szintén megmérgeztek egy parlagi sast. A madár atropin szérumot kapott, majd a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság Górési Madárrepatriáló Telepére került, ahonnan rövid időn belül elszállították a Fővárosi Állat- és Növénykertbe. A két szervezet hosszú ideje együttműködik sérült madarak gyógyításában és szabadon engedésében.

A Fővárosi Állat- és Növénykert által életre hívott Magyar Madármentők Alapítvány évente félezernél is több emberi gondoskodásra szoruló, mérgezett, áramütött vagy más módon sérült, legyengült és elárvult madárnak nyújt segítséget. A felgyógyult állatokat – ha állapotuk ezt lehetővé teszi – minden esetben visszajuttatják a szabadba. Az állatorvosi beavatkozáskor bebizonyosodott, hogy a madárnak valóban enyhe mérgezése volt, amelyből sikeresen felépült, így ismét visszatérhetett természetes élőhelyére.

Fotó: Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság

A madarat a Hortobágyi Nemzeti Park egy védett pusztáján, Pentezugban juttatták vissza a természetbe, ahol egyébként a ragadozómadarak számára mesterséges etetőhelyet üzemeltet az Igazgatóság - mondta el Kiss Róbert, a Górési Madárrepatriáló Telep vezetője. Az idén már hosszabb ideig tartózkodott ezen a területen egy szintén sérüléseiből felgyógyult és elengedett parlagi sas, de rétisasok is látogatják az etetőt.

A Természetvédelmi Őrszolgálat tagjai a sas elszállítása után átfésülték a környéket mérgezett csalétek után kutatva - de nem találtak árulkodó nyomokat- és megtették a szükséges hatósági intézkedést.

A parlagi sas Magyarország legritkább fészkelő madárfajai közé tartozik. Fokozottan védett faj, természetvédelmi értéke 1.000.000 Ft. A Természetvédelmi Világszövetség Vörös Listáján is jegyzett, „Sebezhető” kategóriába tartozó élőlény, melynek Kárpát-medencei állományára jelenleg ható egyik legfontosabb veszélyforrás éppen a mérgezés.

(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)