Pusztán technikai észrevételek érkeztek a hulladékról szóló törvényhez az Európai Uniótól. Három tagállam: Franciaország, Ausztria és Németország jelzett vissza, az észrevételeket hazánk beépíti a jogszabálytervezetbe– jelentette be a Vidékfejlesztési Minisztérium környezetügyért felelős államtitkára a SymbioCity elnevezésű konferencián. A „Green Sweden” program keretében zajló eseményen a fenntartható városi fejlődés lehetőségeit mutatták be svéd és magyar szakértők.
A Vidékfejlesztési Minisztérium kiemelt figyelmet fordít a levegő minőségének védelmére – jelentette ki a környezetügyért felelős államtitkár. Illés Zoltán elmondta, hogy szükség van a mérőhálózat fejlesztésére, ezért 2014 és 2020 között 30-40 levegőszennyezettséget mérő állomás épül fel. Emellett a tárca felülvizsgálja a légszennyezettséggel kapcsolatos ügyeket, jogszabályokat. Az államtitkár példaként említette az égetést, amelyet – a németországi szabályozáshoz hasonlóan – csak a PVC és a nehézfémek kivonása után lehet majd végezni.
Illés Zoltán arra hívta fel a figyelmet, hogy a SymbioCity konferencia beleilleszkedik a RIO+20 folyamatba. Az ENSZ Fenntartható Fejlődés Konferenciájának ugyanis az egyik legfontosabb témája a fenntartható városok kérdése. Az államtitkár beszélt arról is, hogy a városok által diktált fogyasztás és életvitel mára már fenntarthatatlan. Ezért fontosak azok a fejlesztések, amelyek lehetővé teszik, hogy energiatakarékosabb, kevesebb hulladékot termelő, tisztább levegőjű, zöldebb városok alakuljanak ki.
A környezetügyért felelős államtitkár hangsúlyozta, hogy világszerte ismert Svédország és a svéd emberek elkötelezettsége a környezetvédelem iránt, tapasztalataik kiemelten fontosak Magyarország számára is. Illés Zoltán kiemelte, hogy Budapesten különösen fontos a városi zöld felületek fejlesztése, a hulladékgazdálkodás, az épületek energiahatékonyságának, valamint a levegő minőségének javítása.
A "Green Sweden" programsorozat célja a környezettudatos gondolkodás terjesztése. A kezdeményezést 2010-ben hívta életre Magyarországon a Svéd Nagykövetség, a Svéd Kereskedelmi Kirendeltség és a hazánkban jelen lévő svéd cégek részvételével - mondta el Eva Walder, Svédország kereskedelmi ügyekért felelős helyettes államtitkára.
A programsorozat keretében a Lánchíd budai oldalán ökoszemlélettel újítanak fel egy parkot, illetve környezeti nevelést elősegítő kiadványt juttatnak el fiatalokhoz - közölte a svéd helyettes államtitkár.
(MTI/Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)