Az Európai Unió nevében Magyarország írja alá a Nagoya Jegyzőkönyvet New York-ban. Az egész világot érintő megállapodást hazánk és az EU New York-i nagykövete közösen látja el kézjegyével. A genetikai erőforrásokhoz való hozzáférésről és az ezekből származó hasznok megosztásáról szóló kötelező érvényű egyezményt Magyarország mellett további nyolc EU tagállam is aláírja.
Évtizedekig tartó tárgyalások után egyhangúlag fogadták el a Biológiai Sokféleség Egyezmény részes államai a Nagoya Jegyzőkönyvet tavaly októberben, a fejlődő és a gazdaságilag fejlett országok közti nagyfokú kompromisszumkészségnek köszönhetően. A felek vállalták az élővilág sokszínűségének megőrzését, a természetes élőhelyek csökkenésének mérséklését, és a genetikai erőforrásokból származó haszon igazságos elosztását.
A nemzetközi megállapodás kimondja, hogy a genetikai erőforrást felhasználó fél – például egy növényt vagy annak hatóanyagát terméke kifejlesztésére felhasználó kozmetikai vagy gyógyszercég – köteles a haszonból egy részt visszajuttatni annak az országnak, közösségnek, amely az adott erőforrást megőrizte.
Azt, hogy mekkora mértékű, pénzbeli vagy másféle értéket juttatnak vissza az adott országnak, szerződésben határozzák meg a felek. A haszonrészt élővilág-megőrzési célra kell fordítani. Eddig ugyanis ellenőrizhetetlen volt, hogy a cégóriások a megszerzett természeti erőforrásokat mire használják fel, abból milyen előnyük származik. Sokszor a dollármilliárdos haszonból az az ország, amelyik a növényt vagy állatot megőrizte, egy fillért sem látott.
A Nagoya Jegyzőkönyv 2011. február 2. és 2012. február 1. között írható alá New-York-ban, eddig 24 ország vezetője látta el kézjegyével. Az EU-val egy időben a jegyzőkönyvet Ausztria, a Cseh Köztársaság, Dánia, az Egyesült Királyság, Finnország, Hollandia, Luxemburg, Magyarország és Németország írja alá június 23-án.
(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)