Hétfőtől már működik az a mérőrendszer, amelyet a vidékfejlesztési miniszter utasítására helyeztek ki a Kolontárhoz tartozó Lőrintepusztán. A mobil mérőkocsi segítségével a Közép-dunántúli Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség folyamatosan méri a szállópor (PM10) koncentrációt a levegőben. A zöldhatóság emellett a meteorológiai előrejelzések alapján, a szeles napokon mintákat vesz a különböző toxikus anyagok meghatározása érdekében. Februárban kétszer is (4-én és 16-án) észleltek nagyobb mennyiségű szálló vörös port Lőrinte – Tósokberénd – Kolontár térségében.

A mobil mérőkocsi segítségével egy esetleges újabb kiporzáskor azonnal látható a szálló por (PM10) koncentrációja, meghatározható a porfelhő mozgásának iránya, becsült sebessége. Az egyéb határértékhez kötött toxikus elemek (ólom, kadmium, nikkel, arzén), és azon összetevők (vas, alumínium, nátrium) mennyiségének meghatározása, amelyekből vörösiszap tartalomra lehet következtetni, további analitikai vizsgálatokkal történik. A szálló por (PM10) koncentrációja az Országos Légszennyezettségi Mérőhálózat honlapján nyomon követhető, a begyűjtött mintákat és a mérési eredményeket a felügyelőség folyamatosan dolgozza fel.

A mobil mérőállomást a zöldhatóság az érintett területen élők otthonaitól mintegy 50-200 méterre, a kiporzás helyétől D-DK irányban, vagyis szélirányban helyezte ki. Az állomás a Kolontárt Ajkával összekötő útról könnyen megközelíthető.
 
Annak érdekében, hogy egy újabb viharos időjárás ne okozzon ismét kiporzást és a MAL Zrt. intézkedési terve teljeskörű, megvalósítható megoldást nyújtson a problémára, a felügyelőség egyeztetést hívott össze március 2-ra. A tárgyalásra a zöldhatóság meghívta a MAL Zrt.-t, Kolontár és Ajka polgármesterét, valamint a Veszprém Megyei Bányakapitányság és a Veszprém Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság munkatársait.
 
Februárban kétszer is észleltek nagyobb mennyiségű szálló vörös port Lőrinte – Tósokberénd – Kolontár térségében. A porszennyezést a zöldhatóság folyamatosan mérte, a vizsgálatok szerint Devecser, Kolontár, és Somlóvásárhely területén nem történt határérték-túllépés. A zöldhatóság komplex bírság megfizetésére és intézkedési terv kidolgozására kötelezte a MAL Zrt-t, mivel a cég az esetről szóló bejelentésében nem tett említést olyan konkrét intézkedésről, amely megszüntetné a légszennyezést.
 
A vidékfejlesztési miniszter nemrég Devecserre utazott, ahol a vörösiszap-katasztrófa utáni helyreállítás befejezéséről tartott tájékoztatót. Fazekas Sándor itt hangsúlyozta, hogy megoldást kell találni az ajkai timföldgyár tározóinak kiporzására, amelynek érdekében a zöldhatóság intézkedési tervet dolgoz ki.

(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)