Nemzetközi kiállítással nyitotta meg kapuit Közép-Kelet-Európa első természetművészeti központja Bódvaszilason. Az egykori Eszterházy uradalomhoz tartozó, két volt magtár épülete több mint 2 millió euróból újult meg a „Magyarország-Szlovákia Határon Átnyúló Együttműködési Program 2007-2013“ keretében.

Illés Zoltán környezetügyért felelős államtitkár elmondta: uniós pénzből a megye legnagyobb kiállítóterét alakították ki Bódvaszilason. Az 500 millió forintos projektből Szlovákiában és Magyarországon is új funkciót kapnak a régen magtárként használt épületek. Környezetvédőként különösen fontos egy régi dolog újrahasznosítása, és ebben az esetben pont ez történt - fogalmazott az államtitkár. A feladat mostantól az, hogy élettel teljen meg a létesítmény, hogy valódi közösségi térként működjön - tette hozzá. Az államtitkár hangsúlyozta a nemzeti parkok kiemelt szerepét, és reményét fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy a jövőben az uniós források mellett hazai költségvetési pénzekből is létrejöhetnek hasonló beruházások.

Sokan gondolják úgy, hogy a gazdaság fontosabb, mint a kultúra, hiszen egy erős gazdaság képes eltartani a kultúrát. Ezzel szemben én úgy gondolom, hogy azok a nemzetek képesek jelentős gazdasági teljesítményre, amelyek erős kultúrával rendelkeznek - fogalmazott Szőcs Géza kultúráért felelős államtitkár nyitóbeszédében. Az Európai Unió jól döntött, amikor kulturális centrumot képzelt el az épületben, és nem valamilyen gazdasági tevékenységet - fűzte hozzá.

A központ épülete (fotó: Botár Gergely)

A XVIII. század végén, az egykori Torna vármegyében épült  magtárak szinte épségben vészelték át az elmúlt évszázadokat. A műemléki oltalom alatt álló épületek ökoturisztikai hasznosítására összesen mintegy 561 millió forintnak megfelelő eurót nyert az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatósága – együttműködésben a szádalmási (Szlovákia) ALMA-Centrummal (HUSK/0801/131/0046).

A bódvaszilasi MagtArt művészeti alkotótérként helyet ad természetművészeti eseményeknek (alkotótáboroknak, szimpóziumoknak, előadásoknak, workshopoknak), kiállítótérként (állandó és időszakos tárlatok keretében) bemutatja a programok során létrejött alkotásokat, és a régióban elsőként létrehoz egy természetművészeti gyűjteményt. A Nemzeti Park célja, hogy a természetművészeti, pedagógiai, turisztikai, tudományos és kulturális programoknak köszönhetően a Művészetek Magtára a térség egyik kiemelkedő kulturális intézményévé váljon. A volt uradalmi magtár tetőterében kialakított apartmanok ideálisak akár a hosszabb programok résztvevőinek elhelyezésére, de ugyanígy alkalmasak a konferenciák, workshopok előadóinak elszállásolására, vagy a térségbe látogató turisták vendégül látására is.

Szőcs Géza, Illés Zoltán (fotó: Botár Gergely)

A Művészetek Magtára állandó kiállításának első alkotásait olyan neves művészek készítették el a helyszínen, mint Alan Sonfist (USA), Ko Seug-hyun (Korea), Liu Po-chun (Tajvan), Pál Péter (Románia), Anke Mellin (Németország), Ahmad Nadalian (Irán), Bukta Imre (Magyarország), Erőss István (Magyarország), Pokorny Attila (Románia), Szigeti Gábor Csongor (Magyarország), Balázs Péter (Magyarország), Takács Máté (Magyarország), Tomas Gugyela (Szlovákia).

A Művészetek Magtára kiállítása 2011. augusztus 17-től ingyenesen látogatható.

(kormany.hu, Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)