A hatékony vízfelhasználáson és a felszín alatti vizek szennyezésének visszaszorításán alapuló vízgazdálkodás kialakítása volt a célja a most záruló EU.WATER elnevezésű programnak. A projektben közreműködő délkelet-európai országok közös integrált vízgazdálkodási stratégiát alkottak, a programban a Tiszántúli Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség is részt vett.
Az EU.WATER 2009 és 2012 között zajlott azzal a céllal, hogy megfelelő környezetet teremtsen az EU Nitrát Direktíva és az EU Víz Keretirányelv mezőgazdaságban történő hatékony alkalmazásához. A most lezárult projekt eredményeit a jövőben tesztelik, és felhasználják a fejlesztésekhez. Az együttműködésnek köszönhetően erősödtek a határokon átnyúló együttműködést közös helyi és regionális kezdeményezések.
Az Európai Unió egyes országai, különösen a délkelet-európai területek krónikus vízellátási problémával küzdenek, mely az utóbbi években kritikus méreteket öltött. A régió országaiban az egyik legfőbb környezeti kihívás a vízhez, legfőképpen a vízfogyasztáshoz és a mezőgazdasági vízszennyezéshez kapcsolódik.
A térség vízkészletét fenyegeti a nagymértékű és alacsony hatékonyságú vízhasználat, illetve az intenzív talajművelésből, valamint a túltrágyázásból származó talajvízszennyezés. Emellett esetenként jelentős mennyiségű nitrogén is kerülhet a talajvízbe és a felszíni vizekbe.
(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)