Magyarország azt várja, hogy Rióban kézzelfogható eredmények szülessenek. Ne csak újabb folyamatok elindításáról határozzanak, hanem időben behatárolt, konkrét célokat, feladatokat jelöljenek ki – mondta Fazekas Sándor Budapesten, a Közép-Európai Párbeszéd konzultáció-sorozat utolsó állomásán, ahol a küszöbön álló Rio+20 Fenntartható Fejlődés Konferencia legfontosabb kérdéseiről tárgyaltak Közép-európai delegációk.
A vidékfejelsztési miniszter aláhúzta: a fenntartható fejlődés és a zöld gazdaság elválaszthatatlan fogalmak. Még akkor is, ha ebben a válságtól sújtott időszakban komoly kihívást jelent ezt az álláspontot képviselni. Fazekas Sándor gróf Széchenyi Istvánt idézve úgy fogalmazott, „azokból a kövekből, amelyek utunk elé gördülnek, lépcsőt lehet építeni.”
A tárcavezető elmondta: Magyarország – az EU álláspontjával összhangban – azt várja, hogy Rióban kézzelfogható eredmények szülessenek. Ne csak újabb folyamatok elindításáról határozzanak, hanem időben behatárolt, konkrét, a fenntartható fejlődés minden dimenzióját érintő célokat, feladatokat jelöljenek ki. „Támogatjuk a fenntartható fejlődés intézményrendszerének erősítését, és remélhetőleg sikerül előrelépni az ENSZ Környezeti Program (UNEP) ENSZ szakosított szervezetté alakításának kérdésében” – tette egyértelművé.
Magyarország a vízügyi kérdésekben érintettsége és nemzetközi téren szerzett tapasztalata révén komoly erőfeszítéseket tett annak érdekében, hogy a víz a nemzetközi figyelem középpontjában legyen a riói folyamat során és azt követően is – emlékeztetett. Kiemelte: századunk egyik legnagyobb kihívása lesz, hogy megnyugtató választ adjunk a víz kérdésére.
Fazekas Sándor tájékoztatott: Magyarország támogatja azt a kezdeményezést, hogy a vízzel kapcsolatban globális fenntarthatósági célt fogalmazzanak meg, és kész vezető szerepet vállalni ebben a munkában.
Hozzátette, Magyarország vállalja, hogy maradéktalanul teljesíti nemzetközi kötelezettségeit. Megalkottuk az ország korszerű vidékfejlesztési stratégiáját, és ősszel a Parlament elé terjesztjük a fenntartható fejlődés stratégiáját is – nyomatékosította.
Térségünkben sok lehetőséget rejt magában a Duna, a Tisza, illetve a Kárpátok térségi együttműködés, továbbá a Közép-Európai Kezdeményezés (KEK) és a Visegrádi Négyek csoport tevékenysége. Magyarország a következő évek soros V4, illetve KEK elnöksége során is felelősen kívánja majd képviselni a Rió+20 konferencia eredményeit és továbbra is készséggel együttműködik minden közép-európai országgal – hangsúlyozta Fazekas Sándor.
Illés Zoltán környezetügyért felelős államtitkár úgy fogalmazott: gazdaság és környezet között szoros összefüggés van. A „zöld gazdaság” nem csak vidékfejlsztési, környezetvédelmi miniszterek tárcáiba kell, hogy tartozzon. Gazdasági és pénzügyminisztereknek is ugyan olyon fontos szerepük van a zöld gazdaság, a fenntartható fenntartható fejlődés megvalósításában.
Magyarország számára nem korlátozás, nem kötelező feladat csupán a zöld gazdaság, sokkal inkább egy nagyszerű lehetőség. Olyan lehetőség, amely a gazdaság motorja is lehet – tette egyértelművé. A kormány tíz év alatt egymillió új munkahelyet fog teremteni – emlékeztetett, majd hozzátette: ebben a zöld gazdaság is komoly szerepet játszik.
A fenntartható energiáról szólva az államtitkár rámutatott, hogy az korunk egyik nagy kihívása. A megújuló energia előállításához, infrastruktúrájának kiépítéséhez, a zöldtechnológiák innovációjának biztosításához szükség van a kormány, a helyi önkormányzatok és a civil szféra támogatására is. Rámutatott: hazánk hatalmas potenciállal rendelkezik szél- és vízenergiát, valamint termálforrásainkból nyerhető megújuló energiát illetően. Célunk ezek minél teljesebb kihasználása – mondta.
Háttér
Az ENSZ Közgyűlés 64. ülésszakán, 2009 decemberében döntött arról, hogy 2012-ben magas szintű konferenciát szervez ENSZ Fenntartható Fejlődési Konferencia címmel. A Konferenciát Brazília kezdeményezte a riói ENSZ Környezet és Fejlődés világtalálkozó 20. évfordulójára, ezért nevezik Rio+20 Konferenciának is. Az eseményre 2012. június 20-22. között kerül sor Rio de Janeiróban. A Konferencia két fő témája a zöld gazdaság a fenntartható fejlődés és a szegénység-csökkentés vonatkozásában, illetve a fenntartható fejlődés intézményi kerete.
Magyarország számára a Riói folyamat és az abban való aktív részvétel kiemelt fontossággal bír. Elengedhetetlennek tartjuk, hogy a Konferencián részt vevő országok között megegyezés jöjjön létre és a fenntartható fejlődés szempontjából szükséges főbb döntések megszülessenek.
Magyarország nagy várakozással tekint a Rio+20 Konferencia elé, lényeges számunkra, hogy az előkészítési folyamatban az érdekcsoportok képviselői – különösen a civil szervezetek, a tudomány és az üzleti szféra képviselői - is részt vegyenek. A Közép-Európai Párbeszéd egy konzultáció-sorozat utolsó állomása a riói felkészülés jegyében.
(kormany.hu)