Nagy hangsúlyt kell fektetni az erdőtüzek megelőzésére a jövőben, ehhez integrált stratégiára, fejlesztésekre, együttműködésre, jogszabályi változásokra, anyagi támogatásra van szükség – jelentette ki a Vidékfejlesztési Minisztérium környezetügyért felelős államtitkára a Vegetáció tüzek kezelése és megelőzése című amerikai–magyar tréningprogram megnyitóján. Illés Zoltán hozzátette: a tűzesetek megelőzését az erdőgazdálkodás részeként kell kezelni. Az egyhetes képzés nyolc ország részvételével, az Egyesült Államok szakembereinek közreműködésével zajlik. Közlemény.
Illés Zoltán elmondta: az utóbbi időben egyre gyakrabban pusztító erdőtüzek jelentős károkat okoznak Európa-szerte, kihatnak az emberek hétköznapjaira, egészségére, a gazdaságra, a turizmusra és veszélyeztetik a természet sokszínűségét. Az államtitkár emlékeztetett arra, hogy a tavalyi bugaci erdőtűz 1100 hektáron pusztított, a lángok hatalmas károkat okoztak az állat- és növényvilágban, összesen 50-60 ezer élőhelyet tettek tönkre.
(A videó nagy felbontásban letölthető a sajtószobából.)
A klímaváltozás, az egyre szélsőségesebbé váló időjárás növeli az erdőtüzek kockázatát és intenzitását. Más természeti katasztrófákkal szemben az ilyen jellegű tüzekre részben fel lehet készülni, ezért is fontos a megelőzés – tette hozzá Illés Zoltán.
Szintén a hatékony megelőzésre hívta fel a figyelmet az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) főigazgatója. Bakondi György a tréningprogram megnyitóján elmondta: fontos, hogy a vegetáció tüzek kezelésében hatáskörrel, eszközökkel rendelkező szakemberek együttműködjenek. A főigazgató emlékeztetett arra, hogy a szabadtéri tüzek aránya kiemelten magas Magyarországon. Tavaly az összes tűzeset valamivel kevesebb, mint fele vegetáció tűz, erdőtűz volt.
Bakondi György kiemelte: a legtöbb erdőtűz Borsod megyében, a nyári tüzek nagy része pedig az Alföldön pusztított 2012-ben. Hozzátette: egy hektár erdőterület pusztulása milliókban mérhető, már az avartűz is jóvátehetetlen károkat okoz, a helyreállítás 6-12 évig, míg az ökoszisztéma regenerációja akár 50-100 évig is eltarthat.
Az OKF főigazgatója előadásában kitért arra is, hogy a hatékony megelőzés érdekében készül az új Országos Tűzvédelmi Szabályozás, emellett az Országos Tűzmegelőzési Bizottság működése is ezt a célt szolgálja. Bakondi György a regionális együttműködés fontosságára hívta fel a figyelmet, utalt arra, hogy tavaly 120 olyan tűzeset történt, amikor a lángok átlépték az államhatárokat, és a szomszédos ország tűzoltóival közösen kellett végezni a mentést.
(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)