Nemzetközi egyezmény védelme alatt álló madarakat: keselyűket és sasokat próbáltak átcsempészni az országon.
Egy cseh rendszámú autót ellenőriztek a határrendészek Kiszombornál hétfőn, a hajnali órákban. A kocsiban 36 afrikai madárra, köztük különböző fajokhoz tartozó keselyűkre és majdnem egy tucatnyi sasra bukkantak. Kiderült, hogy a példányok Tanzániából származnak, és a közelmúltban léptették be a madarakat Hollandián keresztül az Európai Unióba. Ezt követően a Szófiai Állatkertbe kerültek, onnan akarták visszajuttatni a szállítmányt Szerbián, Románián és Magyarországon keresztül egy hollandiai kereskedőnek. A rendőrség az esetről értesítette az Alsó-Tisza-vidéki Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőséget, illetve a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) illetékesét.
A VM CITES (Washingtoni Egyezmény) igazgatási hatóságának munkatársai megállapították, hogy négy faj esetében az Európai Unió teljes területén behozatali tilalom van érvényben, vagyis ezeket nem hozatták volna be Tanzániából. Ez azt is jelenti, hogy a bemutatott engedélyeket az európai joggal ellentétesen állították ki, így a felügyelőség intézkedett az 5 keselyű és a 12 sas visszatartásáról.
A madarak a Szegedi Vadaspark természetvédelmi mentőközpontjába kerültek, amíg tart az eljárás. Itt folyamatos állatorvosi megfigyelés alatt állnak.
A keselyűket és a sasokat szigorúan védi a veszélyeztetett vadon élő állat- és növényfajok nemzetközi kereskedelmét szabályozó Washingtoni Egyezmény (CITES). A visszatartott fajok mindegyike ritka és veszélyeztetett. Olyan csúcsragadozókról van szó, amelyek saját élőhelyükön hasonló szerepet töltenek be, mint a hazánkban élő, fokozottan védett parlagi sas vagy rétisas.
(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)