A magyar EU-elnökség kiemelt témája volt a vízügy, de egész Európa és az egész világ számára is kiemelten fontos e terület, hiszen a víz meghatározza az emberiség sorsát - jelentette ki Dr. Illés Zoltán szerdán Budapesten, a Duna Napon. A környezetügyért felelős államtitkár a folyó jövőjét meghatározó Duna Stratégiával kapcsolatban leszögezte: semmilyen érdek nem veszélyeztetheti a Duna biztonságát.

Dr. Illés Zoltán aláhúzta: a Duna kiemelt stratégiai fontosságú Magyarország számára, hiszen összeköt minket a környező népekkel, vízkészlete pedig meghatározza sorsunkat. Kifejtette, a Duna Stratégia elfogadása mellett ugyanakkor talán még fontosabb szempont a biodiverzitás, vagyis a fajok sokszínűségének megőrzése, aminek érdekében mindent meg kell tenni.

fotó: Hornyák Dániel

A környezetügyért felelős államtitkár úgy fogalmazott: éppen ezért a Duna Stratégia egy "zöld" stratégia, mert "nem a folyóvizeket kell a hajókhoz alakítani, hanem a hajókat a folyóvízhez". Hozzátette: évente 240 nap a hajózási szezon a Dunán, és ennél ez nem is lesz több, a kereskedelmi érdekek nem mehetnek a természet rovására.

Dr. Illés Zoltán kiemelte, hogy minden rendelkezésre álló EU-s forrást "keresztben" fognak elkölteni, vagyis hidak épülhetnek, valamint a környező települések infrastruktúráját javíthatják.

fotó: Hornyák Dániel

Újságírói kérdésre válaszolva a politikus elmondta: a Duna több szakaszán léteznek tervek különböző hidak megépítésére - így Komáromtól északra vagy Baja környékén és a fővárosban -, ám ezek egyelőre csak tervek.

Philip Weller, az International Commission for the Protection of the Danube River főtitkára elmondta: a Duna Nap minden érintett ország számára egyaránt fontos, az ünnep kifejezi az emberek összefogását. Hangsúlyozta, hogy a Duna Stratégia elfogadása a magyar elnökség kiemelkedő lépése volt. A főtitkár szerint fontos, hogy mind a politikai, mind pedig az üzleti élet viselje a maga felelősségét a kérdésben.

fotó: Hornyák Dániel

Martin A. Dale, a Siemens Zrt. elnök-vezérigazgatója emlékeztetett: az emberiség másfélszeresét fogyasztja a fenntartható vízmennyiségnek, ha így folytatjuk, 2030-ra egy új Földre lesz szükségünk. A Duna Stratégiáról szólva kiemelte az ipari- és kommunális szennyvízkezelés fontosságát, az energiahatékonyság, valamint a közlekedés hatékonyságának kérdését. A vezérigazgató az energiahatékonyság kapcsán üdvözölte az e héten megnyitott gönyűi erőművet, melynek hatékonysága kétszerese a magyar átlagnak. A Duna Stratégia nemcsak a folyóról, hanem a partján elterülő településekről is szól, miközben - hangsúlyozta - folyamatosan válaszokat kell adnunk a környezeti kihívásokra.

Az eseményt követően Magyarország egy évre átvette a román Környezetvédelmi Minisztérium képviselőjétől azt a vándorzászlót, mely két éve járja a Duna-menti országokat.

(kormany.hu)