Minden eszköz és feltétel rendelkezésre áll az árvízi védekezéshez – jelentette ki Illés Zoltán, a Vidékfejlesztési Minisztérium környezetügyért felelős államtitkára az Országos Műszaki Irányító Törzs (OMIT) ülése után tartott tájékoztatóján. Az eseményen a Vízügyi és Környezetvédelmi Központi Igazgatóság új főigazgatója mellett bemutatták az új árvízi térinformatikai modellprogramot is.
Tízmilliárd forint az ár-, és belvíz elleni védekezésre
Mintegy 10 milliárd forint áll rendelkezésre ár-, és belvízi védekezésre– jelentette ki a környezetügyért felelős államtitkár. Illés Zoltán hozzátette: a kormány döntésének köszönhetően 5,2 milliárd fordítható belvízi védekezésre. Ezen felül a tárca költségvetésében 4,6 milliárd forint szerepel ár-, és belvízi megelőzésre, illetve védekezésre. Az államtitkár kezdeményezi, hogy már a jövő évi költségvetésben 15-20 milliárd forintot különítsenek el célirányosan a védekezésre.
Illés Zoltán az OMIT ülése után tartott tájékoztatóján hangsúlyozta: jelenleg nincs rendkívüli helyzet sem árvíz, sem belvíz tekintetében, az árhullám levonulóban van. Az államtitkár beszélt arról is, hogy Felsőzsolca mellett az egész Sajó- és Hernád-völgyre koncentrálnak. A térség 90 településének árvízi védekezési tervet kell készítenie, amire a kormány településenként 3 millió forintot biztosít. Ahol ezt nem tették meg, egy közbeszerzési pályázat keretében a kormány végezteti el ezt a feladatot.
Az államtitkár bejelentette: jogszabály-módosítást kezdeményez, amelynek alapján építésügyben kötelezően figyelembe kell venni a vízügy szakvéleményét a nagyobb árvízi medreknél. Illés Zoltán emellett kijelentette: ha az újonnan épülő M30-as útszakaszt nem teszik lábakra, nem engedélyezi az építkezést. Beszélt arról is, milyen intézkedésekre van szükség ahhoz, hogy Felsőzsolca és Miskolc lakossága ne kerüljön újra veszélybe. Kikotorják és kiszélesítik a Bódva medrét. Miskolcon, az ártérben épült és három bevásárlóközpont előtt elhaladó 3-as főutat mintegy 1,5 milliárd forintos költségből lábazatra emelik, és visszabontják a földtöltést. Ezen kívül március végéig megerősítik a meggyengült felsőzsolcai gátszakaszt és egy újabb védművet építenek a térségben.
Illés Zoltán a sajtótájékoztatón bemutatta továbbá azt a térinformatikai modellt, amelyet a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem az árvíz elleni hatékony védekezéshez készített.
Kétdimenziós árvízi modell Felsőzsolca megóvására
Rekonstruálta a miskolc-felsőzsolcai térséget tavaly tavasszal ért árvízi eseményeket a vízügyi szolgálat. Egy kétdimenziós modell segítségével elemezték, hogy milyen okok vezettek a település elöntéséhez, és azt is, hogy mik a lehetséges megoldások egy ilyen helyzetre. A modellezés megerősítette, mekkora szerepe van annak, hogy a nagyvízi meder tiszta legyen. Az is egyértelműen kiderült, hogy mekkora problémákat okoz, ha figyelmen kívül hagyják a vízügyi szakvéleményeket, amikor beavatkoznak a nagyvízi mederbe. Éppen az ide épített akadályok idézték elő ugyanis azokat az árvízszinteket, amelyek elöntötték a települést.
A tervezők a modellezés segítségével tettek javaslatot az új felsőzsolcai védőgát kialakítására, és a nagyvízi meder vízelvezető kapacitásának növelésére. A kockázatelemzés alapján megállapították, hogy a jelenlegi veszélyhelyzetben készülő beavatkozások képesek lesznek megvédeni Felsőzsolcát egy hasonló árvízi szituációban. Az elemzések emellett arra is rámutattak, hogy a miskolci iparterület helyzete továbbra is kockázatos. Emiatt elsősorban a nagyvízi meder, az árvízlevezető sáv növelésére van szükség az iparterület védelme és a város érdekében.
Informatikai fejlesztések a vízügyi szolgálatban
Átadták az új vízügyi honlapot is. A www.vizugy.hu megújult külsővel és tartalommal szolgáltat aktuális, friss vízügyi információkat, híreket, valamint általános, leíró és bemutató tartalmakat egyaránt. A kezdőlapon azonnal megjelenik minden hazai felszíni állomás, amely adatot szolgáltat az operatív rendszerben. Ennek segítségével a felhasználó azonnal elérheti a kívánt vízállásról, vízmércéről, vízhozamról szóló adatokat. A kezdőlap emellett tájékoztat arról is, hogy az adott pillanatban hol, milyen hosszan és milyen fokozatban van érvényben ár-, illetve belvízvédelmi készültség.
Az elmúlt hónapokban sikeresen üzemelt és folyamatosan teljesíti elvárt feladatát a vörösiszap katasztrófával kapcsolatos felajánlások központi nyilvántartó rendszere, mely a vízügyi honlappal azonos környezetben, a vízügyi szerverfarmon üzemel és az internetről elérhető. A rendszer felhasználói között a VM technológiai és erőforrás felajánlásokat kezelő munkabizottságok tagjai találhatók, kiegészülve az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság felhasználóival.
(MTI, kormany.hu)