Huszonnégy ország mintegy kétszáz vízgazdálkodással foglalkozó szakembere egyeztet a Duna-térség vízproblémáiról Budapesten. A Dunai Országok XXV. Hidrológiai Előrejelzési és Vízgazdálkodási Konferenciájának a Budapesti Műszaki Egyetem ad otthont június 16-án és 17-én.
A soros EU-elnökség rendezvényén hangsúlyos szerepet kap a Duna-régió stratégia támogatása a kutatás és a fejlesztés területén, ezen kívül szó lesz a vízgazdálkodás általános kérdéseiről, az árvízi vizsgálatokról, az árvízveszély térképezésről is. A szakemberek ezen kívül áttekintik az éghajlatváltozás hatásait a vízjárásra, az aszályra, a kisvizekre és a hajózásra.
„Hagyomány és fejlődés a vízzel foglalkozó tudományok területén” – ez a mottója a konferenciának. Az eseménysorozatnak már félévszázados hagyománya van, az első konferenciát szintén Budapesten rendezték meg, 1961-ben. Magyarország számára mindig is fontos volt az együttműködés a Duna-medencében, a közös munka az előrejelzési célú napi vízállás adatcserével kezdődött, de mára kiterjedt a vízgazdálkodás és a környezetvédelem szinte minden területére. Az országhatárokat nem ismerő vízgyűjtőkre közös vízgyűjtő-gazdálkodási tervek készültek, az árvízveszély- és kockázat térképezés is az EU Víz-keretirányelv és Árvízkezelési-irányelv figyelembevételével hasonló együttműködés keretében zajlik.
A nemzetközi szakemberek 90 előadással, bemutatóval készültek a konferenciára, az esemény emellett új regionális fejlesztési kezdeményezéseket is megalapoz. A rendezvényt a VITUKI Környezetvédelmi és Vízgazdálkodási Kutató Intézet és a Budapesti Műszaki Egyetem közösen szervezi a Vidékfejlesztési Minisztérium és a Külügyminisztérium támogatásával, védnöke Tarlós István főpolgármester. A Dunai Országok következő, XXVI. Konferenciája 2014-ben lesz, Németországban.
(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)