A hatályos jogszabályoknak megfelelően, egy matematikai képlet szerint, fizikailag mérhető adatok alapján állapították meg a vörösiszap-katasztrófa miatt a MAL Zrt.-re kiszabott mintegy 135 milliárd forint hulladékgazdálkodási bírságot – jelentette ki Illés Zoltán. A Vidékfejlesztési Minisztérium környezetügyért felelős államtitkára hozzátette: egyértelműen megállapítható, hogy környezetkárosítás, környezetkárosodás történt. Szatmáry Kristóf, a Nemzetgazdasági Minisztérium belgazdaságért felelős államtitkára a sajtótájékoztatón arról beszélt: a magyar államnak nem érdeke, hogy a MAL Zrt.-t felszámolják, az ott dolgozó emberek pedig elveszítsék a munkahelyüket.

Gazdaságpolitikai érdek, hogy a MAL Zrt. működése és az ott folyó gazdasági tevékenység a jövőben biztonságos keretek között tovább folyjon – jelentette ki a nemzetgazdasági tárca államtitkára. Szatmáry Kristóf hozzátette: a kormányzat elkötelezett amellett, hogy megmaradhasson a közvetlenül 1200, beszállítókon keresztül pedig mintegy 6000 ember munkahelye, és a cég piaci helyzete stabilizálódjon.

Szatmáry Kristóf, Dr. Illés Zoltán (Fotó: Árvai Károly)

A belgazdaságért felelős államtitkár elmondta azt is, hogy a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő február óta intenzív tárgyalásokat folytat a jelenlegi tulajdonosokkal az esetleges tulajdonosi szerkezetek átalakításáról. Szatmáry Kristóf kijelentette: a kormányzat elkötelezett abban, hogy biztonságos ipari termelés folyjon a jövőben Magyarországon.

Nem volt mérlegelési jogköre a Közép-Dunántúli Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőségnek a bírság megállapításakor. Mivel a vörösiszap-katasztrófakor olyan nagymértékű környezetkárosítás következett be, ezért a legmagasabb, 1,5-es szorzót kellett alkalmazni – mondta el a vidékfejlesztési tárca környezetügyért felelős államtitkára. Az összeg kiszámításakor a környezetkárosítás nagysága mellett figyelembe vették a kiömlött vörösiszap és lúgos oldat mennyiségét, ami a lézeres mérések alapján 1,8 millió köbméter.

Illés Zoltán emlékeztetett arra, hogy a katasztrófában 10 ember meghalt és több mint ezer hektárnyi területet borított el a vörösiszap. Közvetlenül 3 települést érintett súlyosan, de 19 falu határát kellett megtisztítani 3 megyében. Az államtitkár beszélt arról is, hogy a tavaly október 4-én bekövetkezett katasztrófa óta 38 házat kellett lebontani és 21 épült meg Kolontáron. Devecseren 235 házat bontottak le és 95 újat építettek fel, Somlóvásárhelyen két házat bontottak le és egy épült meg.

A környezetügyért felelős államtitkár felhívta a figyelmet arra is, hogy a 135 milliárd forint bírságról szóló határozat elsőfokú, vagyis a cég a kézhezvételtől számított 15 napon belül fellebbezhet az Országos Környezetvédelmi, természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőségnél. Ha az elsőfokú döntést helybenhagyják, abban az esetben bírósági úton kérhet jogorvoslatot a MAL Zrt.

A MAL Zrt. Ajka melletti iszaptározójának gátja 2010. október 4-én szakadt át. A kazettából kiömlő, jelentős mennyiségű, magas pH értékű vörösiszap elöntötte a szomszédos Kolontár, Devecser és Somlóvásárhely településeket. A katasztrófa következtében tíz ember vesztette életét, és mintegy százhúszan kerültek kórházba. A kiömlő vörösiszap elárasztotta a Torna patakot, és azon keresztül károsította a Marcal-Rába-Duna vízrendszerét.

(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)