Az alkotmányos szabályozás nemzeti kincsként tartja számon a hazai vízvagyont, a vele való gazdálkodás pedig mindannyiunk számára kihívás - mondta Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter kedden a Jász-Nagykun-Szolnok megyei Fegyverneken, a készülő nemzeti vízstratégiáról szóló fórumsorozat első állomásán.
A tárcavezető előadásában rámutatott: egyes országok hatalmas gazdasági potenciállal rendelkeznek, de a vízkészlet mindenütt véges, és ez behatárolja a jövőbeni lehetőségeket. Magyarország ebből a szempontból a Kárpát-medencében viszonylag kedvező helyzetben van - jegyezte meg.
Fazekas Sándor feltette a kérdést: mi a garancia arra, hogy egy ilyen program megvalósulhat, hiszen hasonlókkal már "tele vannak a tervező intézetek polcai, a hatóságok irattárai"?
Mint kifejtette, az egyik biztosíték, hogy jó programot kell alkotni, a másik pedig: a kormány illetve a vidékfejlesztési tárca nyitott minden olyan megoldásra, amely a feladatokat konkrét elképzelésekkel segíti. Arra is itt a lehetőség, hogy az európai uniós forrásokat, a Start közmunkaprogramban rejlő lehetőségeket, az állam nyújtotta anyagiakat erre a tervre összpontosítsuk - jegyezte meg.
A miniszter tájékoztatása szerint a stratégia három intézkedéscsoportot tartalmaz. Ezek közöl a 2014-ig szóló, rövid távú a már folyamatban lévő vízügyi munkák befejezését, valamint az Európai Unió következő pénzügyi fejezetére való tervezést foglalja magába. A második, 2021-ig terjedő idősávban már az unió hétéves ciklusa kínálta anyagi lehetőségek kiaknázása lesz a teendő, míg a 2027-ig tartó harmadik időszakban várhatóan már egy stabilizált vízgazdálkodási intézményrendszer hasznosítja majd a rendelkezésre álló uniós forrásokat a lehető leghatékonyabban.
A honlapon kedden délutántól már teljes terjedelmében hozzáférhető a stratégia, amelynek egyes szakmai fejezeteit kiváló szakemberek alkották meg kiindulópontként.
(MTI, Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)