Európai filmpremierrel készült a Biológiai Sokféleség Világnapja alkalmából a Vidékfejlesztési Minisztérium és a Brit Nagykövetség. Az emberi tényező szerepét, az egyén feladatát és felelősségét emelte ki az élővilág sokszínűségének megőrzésében Illés Zoltán környezetügyért felelős államtitkár az Élet hívó szava című film bemutatóján.
Nagy szerepe és hatása van minden egyes emberi cselekedetnek, melyek közül sok akár életeket is megváltoztathat – jelentette ki a Vidékfejlesztési Minisztérium környezetügyért felelős államtitkára. Illés Zoltán hozzátette: van teendőnk a biológiai sokféleség megőrzésében, és ebben mindenkinek megvan a maga feladata, hiszen kötelességünk fenntartani és megóvni a környezetünket. A vidékfejlesztési tárca és a Brit Nagykövetség között jó együttműködés alakult ki például klíma- és környezetvédelmi ügyekben – hangsúlyozta Greg Dorey brit nagykövet. Hozzátette: reméli, hogy egyre többen fognak majd össze a bolygó rombolása ellen és a biológiai sokféleség megőrzéséért. A filmbemutatón több zöldszervezet is képviseltette magát, tőlük a nagykövet azt kérte, adjanak tanácsot az embereknek abban, mit és hogyan tehet az ember saját maga is a biodiverzitás megőrzéséért.
Az ENSZ az Erdők Világévének nyilvánította a 2011-es esztendőt, emellett idén megkezdődött a Biológiai Sokféleség Évtizede, ami a remények szerint elősegíti, hogy a következő tíz évben minél hatékonyabban és szélesebb körben valósuljanak meg az élővilág sokszínűségének megőrzése érdekében kitűzött célok. Ilyen például, hogy 2020-ra az emberek tisztában legyenek a biológiai sokféleség fogalmával és azokkal a lépésekkel, amellyel mi magunk is elősegíthetjük az élővilág sokszínűségének védelmét. A szárazföldi területek és az édesvizek, vizes élőhelyek legalább 17%-át, a tengeri területeknek pedig a 10%-át védelemben kell részesíteni. Az élővilág megőrzéséhez kötődő hagyományos tudást, ismereteket pedig meg kell őrizni és tiszteletben tartani. Ezeket a célokat hangsúlyozva készült az európai filmpremierrel a Vidékfejlesztési Minisztérium.
Az Élet hívó szava az első olyan egész estés dokumentumfilm, amely kizárólag a biológiai sokféleség válságáról szól, felvetve olyan megoldásokat és kitörési pontokat is, melyek egyrészt szorosan összefüggenek mindennapi életünkkel, életmódunkkal, fogyasztási szokásainkkal, másrészt nagyító alá veszik a gazdasági rendszerünk egészének mozgatórugóit is. Monte Thompson filmje egy amerikai civil szervezet kezdeményezéséből indult, és tavaly mutatták be az Egyesült Államokban. Az alkotás kutatókkal, pszichológusokkal, antropológusokkal és filozófusokkal készített beszélgetéseken keresztül mutatja be a felelőtlen természetpusztítás okait, a jelenség mértékét és a fajkihalás lehetséges következményeit.
A film aktualitását adja az is, hogy az Európai Bizottság a magyar EU elnökség ideje alatt hozta nyilvánosságra az EU 2020 Biodiverzitás Stratégiáját, amelynek megvalósításával az Európai Unió 2020-ra megállítaná a növény- és állatfajok pusztulását a tagállamok területén. A Stratégia hangsúlyozza a kormányzatok felelősségét abban, hogy a célkitűzéseket beépítsék a többi szakpolitikai stratégiába, továbbá kiemeli a civil szervezetek óriási szerepét ezen a téren is a társadalmi tudatformálásban.
(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)