Az Európai és Globális Geopark Hálózat tagja lett a Bakony–Balaton Geopark. A teljes jogú tagságról szóló oklevelet a 11. Európai Geopark Konferencián vette át a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság delegációja a portugáliai Aroucában. A geopark címmel a Balaton-felvidék nemzetközi összehasonlításban is páratlanul gazdag földtani örökségét, a nemzeti park aktív geoturisztikai tevékenységét ismerték el.
Idén két taggal bővült a nemzetközi hálózat: a Bakony–Balaton Geopark mellett egy katalán geopark pályázatát támogatta a nemzetközi szervezet koordinációs bizottsága, ezzel 18 országban összesen 52 tagja van a hálózatnak. A címet olyan tájak kaphatják meg, amelyek számos különleges, ritka és jelentős földtani, felszínalaktani értéket őriznek, és ahol fenntartható programok bevezetésével, a helyi közösségek bevonásával sokat tesznek az élettelen természeti értékek megőrzéséért és bemutatásáért. A Bakony–Balaton Geopark emellett teljes jogú tagja lett az UNESCO által támogatott Globális Geopark Hálózatnak is, amely 28 ország 91 geoparkját tömöríti.
A Bakony–Balaton Geopark több mint 3100 km2-en terül el és rendkívül gazdag földtani értékekben. Egyedülálló természeti kincsei közé tartoznak a Bakony vadregényes szurdokvölgyei, a Tapolcai-medence emblematikus vulkáni tanúhegyei, a Káli-medence festői kőtengerei, az Úrkúti-őskarszt sajátos sziklavilága, a Tihanyi-félsziget, a felsőörsi Forrás-hegy nemzetközi jelentőségű feltárása, vagy éppen a több száz barlang – köztük az évente több mint 100 ezer látogatót vonzó Tapolcai-tavasbarlang. Emellett a geopark kiemelt célja a terület élő természeti értékeinek, kulturális örökségének és hagyományainak védelme, bemutatása is.
Emellett a geopark a helyi gazdaság fejlődését is segíti a geoturisztikai programokon és szolgáltatásokon keresztül. A Bakony–Balaton Geopark irányító szervezete a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság, amely másfél évtizedes munkájának köszönhetően az érdeklődőket számos programlehetőség, felfedeznivaló várja: a terület földtani örökségét élményszerűen bemutató látogatóhelyektől, a képzett geotúra-vezetők természetismereti túráin át, az erdei iskolák és tanösvények kínálatáig.
(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)