Az erősen napos időjárás miatt az ország több területén megemelkedett a levegő ózonszennyezettsége, amely meghaladta a 120 µg/m3 egészségügyi határértéket, de a tájékoztatási küszöbértéket (180 µg/m3) még nem érte el. Az érintett területek között szerepel Budapest, Sopron, Székesfehérvár, Miskolc és Pécs környéke, de a háttérállomások is magas szennyezettséget mértek. Néhány mérőponton a nitrogén-dioxid átlépte, a száraz időjárás miatt pedig egyes helyeken a szálló por (részecske, PM10) szennyezettsége megközelítette a határértéket.

A meteorológiai előrejelzések szerint a hétvégéig marad a meleg és a tűző napsütés, ezért a következő napokban  a szennyezettség tovább növekedhet, amely az arra érzékenyek körében – légzőszervi és krónikus, valamint szív- és érrendszeri betegségben szenvedőknél, gyermekeknél, időseknél – panaszokat okozhat. Az ózon irritálja a szemet, az orr- és toroknyálkahártyát, köhögést, fejfájást okozhat.

Az ózon úgynevezett másodlagos szennyezőanyag, mely a levegőben keletkezik az ott található nitrogén-oxidok, illékony szerves vegyületek és szénhidrogének jelenlétében, napfény hatására. Az ózonszennyezettség általában a kora délutáni időszakban éri el maximumát. Érdemes tehát a reggeli, délelőtti órákban szellőztetni és a szabadban lenni. Az ózonszennyezettség csökkenthető a közlekedési kibocsátások mérséklésével, ezért célszerű ebben az időszakban a kerékpárt, a gyaloglást vagy a tömegközlekedést választani.

A meteorológiai előrejelzés  szerint a hétfőn megélénkülő észak-nyugati szél hatására tisztul a Kárpát-medence levegője.

(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)