Budapestre érkezik a Nemzetközi Duna Expedíció, az érdeklődők testközelből ismerhetik meg a kutatók munkáját, a folyó különleges, részben szabad szemmel láthatatlan élővilágát. A Magyar Tudományos Akadémia melletti kikötőben augusztus 27-én bárki megnézheti az expedíció hajóit, a gyűjtőeszközöket, a műszereket és beszélgethet a tudóscsapat tagjaival. A parton felállított rendezvénysátrakban a hazai tudományos élet képviselői mutatják be a Duna gazdag élővilágát a parányi algáktól kezdve a halakon át, egészen a folyó mentén élő emlősökig.

Az expedíció érkezésére a Vidékfejlesztési Minisztérium és a Nemzeti Környezetügyi Intézet közönségprogramokat szervez Budapesten. Az MTA Ökológiai Kutatóközpontjával, a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság és a MindSpace Nkft. munkatársaival közösen színes, tudományos programokkal várjuk az érdeklődőket augusztus 27-én délelőtt 10 órától délután 1 óráig az MTA székháza mellett. Tudományos előadások, akváriumok, mikroszkópos bemutatók, térhatású állóképek, preparátumok és filmvetítések segítségével bárki bepillanthat a Duna titokzatos világába.

Magyar kutató tudományos vezetésével augusztus 13-án kezdődött meg a világ legnagyobb folyókutató felmérése a Duna Védelmi Nemzetközi Bizottság (ICPDR) koordinálásában. A Nemzetközi Duna Expedíció Regensburgból indult útjára négy hajóval. A kutatók 6 hét alatt összesen 2375 kilométert tesznek meg, ezalatt 10 országban végeznek mintavételeket, méréseket. A tudósok a Duna és a mellékfolyók vízminőségét, üledékét, élővilágát, ökológiai állapotát vizsgálják.

Helyszín: 1052 Budapest, id. Antall József rakpart és sétány (a Lánchíd és az MTA között)

(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)