Tavaly már az uniós, légköbméterenkénti 40 mikrogrammos határ alá csökkent Magyarországon a 10 mikrométer alatti (PM10) levegőszennyeződés mértéke, és a kormány intézkedési terve alapján jó eséllyel tartható is a határérték alatti szint, elkerülhető az uniós bírság. A kisméretűrészecske-szennyezés elleni intézkedési program végrehajtását kedden tárgyalta az Országgyűlés fenntartható fejlődés bizottsága.

Dobi Bálint, a vidékfejlesztési tárca környezetmegőrzési főosztályának vezetője emlékeztetett rá, hogy Magyarország és a környező országok ellen is uniós kötelezettségszegési eljárás folyik, miután az ilyen szennyeződéskibocsátás éves átlagban meghaladta a határértéket. A magyar kötelezettségszegési eljárás még nem jutott el a bírósági szakaszig, és jó esély van arra, hogy a szennyeződés a határérték alatt maradjon. Ellenkező esetben az uniós bírság egy összegben 1,5 millió euróra rúghatna, majd naponként 600-12000 euró lenne. A főosztályvezető ugyanakkor azt is hangsúlyozta, hogy az EU célja nem a bírságolás, hanem a kibocsátás csökkentése.

A kisméretű levegőszennyeződésnek csak negyedrésze keletkezik Magyarországon, a nagyobb hányad a környező országokból érkezik. A szennyeződés 43 százaléka származik a lakosságtól, 40 százaléka a közlekedésből, míg az ipar részesedése mindössze 11 százalék - ismertette az adatokat Dobi Bálint. A lakossági kibocsátás 2008-ig folyamatosan csökkent, de a válság miatt sokan álltak át gázfűtésről valamilyen szilárd tüzelőanyagra, ezért nő a fűtésből származó kibocsátás. A lakosság másik szennyező forrása a kerti hulladék tüzelése. Ezt fel lehet számolni az ilyen hulladék önkormányzati összegyűjtésével és komposztálásával.

(MTI)