Már a kijelölt lerakókban van minden szennyező anyag, ami a vörösiszap-katasztrófakor kijutott a környezetbe – jelentette be Szabó Csaba. A Vidékfejlesztési Minisztérium miniszteri biztosa Devecserben arról is beszélt, hogy a kivitelezők a vörösiszappal elöntött külterületek környezetvédelmi kármentesítésével is végeztek.

Tavaly év végén készre jelentette a Mecsekérc Zrt. a környezetvédelmi kármentesítést az ajkai térségben, jelenleg a helyreállított területek átadás-átvétele zajlik a kivitelezők és a műszaki ellenőri feladatokkal megbízott OVIBER Kft. jelenlétében. Ez a folyamat több hétig is eltart, jelenleg a mezőgazdasági területek mentesítését tekintik át – emelte ki a miniszteri biztos. Szabó Csaba hozzátette: a következő három hétben a Torna-patakot és vízfolyásait, a Marcal folyót, majd végül a vízfolyások melletti kiöntési területeket adják át. A munkák összesen 16 milliárd forintba kerültek.

A katasztrófa után összesen mintegy 300 hektár termőterületről kellett összegyűjteni a kiömlött vörösiszapot, a kármentesítés 800 hektáron zajlott. A munkagépekkel 850 ezer köbméter szennyező anyagot gyűjtöttek össze - amely a szántóföldeken helyenként 20 centiméter vastagon ülepedett le - és a kikotort iszappal együtt visszaszállították az ajkai timföldgyár területén kijelölt lerakóhelyre – összegezte Szabó Csaba. A miniszteri biztos kitért arra, hogy a különböző típusú területeken más-más technológiát alkalmaztak: a legelőkről és a szántókról is eltérő módon távolították el a növényzetet. Ahol nem volt jelentős a szennyezés, ott a betárcsázás vagy boronálás után talajjavító anyagokkal és baktériumtrágyával állították helyre a földet.

Az élővizeknél összesen 80 kilométer hosszan volt szükség mederkotrásra, sikerült helyreállítani a Torna-patak és a Marcal folyó kis- és nagyvízi medrét és partfalát – jelentette ki a miniszteri biztos. Szabó Csaba hozzátette: az élővilág regenerálódott, ezt a területekről vett, mintegy 20 ezer talaj- és vízminta is alátámasztja.

(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája, MTI)