Az elmúlt két évben mintegy 600 jogszabály véleményezésében vett részt a Vidékfejlesztési Minisztérium, ennek körülbelül 10 százaléka érintette közelről a természetvédelem szakterületeit – jelentette ki Fazekas Sándor a Környezetvédelmi Világnap és a Pedagógusnap alkalmából tartott ünnepségen. A miniszter beszámolt a tárca eddigi intézkedéseiről, amelyek fontos eredményeket hoztak a természetvédelem területén. Fazekas Sándor, Illés Zoltán környezetügyért felelős- és Farkas Imre közigazgatási államtitkár az eseményen kitüntetéseket adott át.
Magyarország sikeres TeSzedd! akcióval készült a Környezetvédelmi Világnapra: mintegy 200 ezer önkéntes országszerte felvette a kesztyűt, és becslések szerint legalább 3 ezer tonna hulladékot gyűjtöttek össze 700 település több mint 1500 helyszínén. Az önkéntesek megtisztították az erdőket, az árokpartokat és a közterületeket.
Fazekas Sándor arra hívta fel a figyelmet, hogy az elmúlt két évben intenzív jogszabály-alkotási munka zajlott, amelyben nagy hangsúlyt kapott a természetvédelem. A Vidékfejlesztési Minisztérium mintegy 600 jogszabály véleményezésében vett részt, ennek körülbelül 10 százaléka érintette közelről a természetvédelem szakterületeit.
A vidékfejlesztési miniszter értékelte az elmúlt két év eredményeit. Emlékeztetett arra, hogy európai uniós kötelezettségünknek eleget téve 2010-ben befejeződött a Natura 2000 területek határainak pontosítása. A magyar EU-elnökség alatt a környezetvédelmi miniszterek elfogadták a veszélyeztetett állat-és növényfajok megóvását segítő európai Biodiverzitás Stratégiát. A Környezetvédelmi Tanácsülésen a miniszterek egyhangú következtetést fogadtak el az Európai Unió Vízstratégiájáról is. Emellett a tagállamok megállapodtak abban is, hogy 2020-ra az elektromos és elektronikus hulladékok 65 százalékát kell összegyűjteni és újrahasznosítani.
Szintén a magyar elnökség eredményei közül a vidékfejlesztési miniszter kiemelte a Duna Régió Stratégia elfogadását, valamint a Mura-Dráva-Duna Bioszféra Rezervátum létrehozásáról szóló nyilatkozat aláírását, melynek jelentőségét az is mutatja, hogy ez lesz az első olyan természetvédelmi terület a világon, amely öt ország együttműködésével jön létre.
Fazekas Sándor kitért a hulladékgazdálkodásban zajló átfogó átalakítására és emlékeztetett arra, hogy tavaly szeptemberben létrejött az Országos Hulladékgazdálkodási Ügynökség, amely a díjköteles termékek hulladékainak gyűjtését és hasznosítását irányítja. A hulladékképződés csökkentése és az újrahasznosítás növelése a célja a már elfogadott termékdíj törvénynek, és a hulladékról szóló törvényjavaslatnak, amely jelenleg az országgyűlés előtt van.
A tárcavezető hangsúlyozta, hogy készülnek a jogszabályhoz tartozó végrehajtási rendeletek, amelyek 2013. január 1-jén, a hulladékról szóló törvénnyel együtt lépnek majd életbe. A miniszter példaként említette, hogy a többször felhasználható csomagolást alacsonyabb termékdíj terheli majd annak érdekében, hogy a cégeknek ne érje meg egyszer használatos, eldobható csomagolóanyagot használni. A lerakási járulék bevezetése pedig abban teszi érdekelté a közszolgáltató cégeket, hogy a szemét lerakása helyett szelektíven gyűjttessék a hulladékot a lakossággal – tette hozzá.
Fazekas Sándor az ünnepségen kijelentette: megvédjük nemzeti parkjainkat.
Emlékeztetett arra, hogy a kormány első lépésként 450 millió forintot csoportosított át az Őrségi Nemzeti Park Igazgatósághoz, hogy legalább 500 hektár, feltehetően „zsebszerződéssel” érintett természetvédelmi oltalom alatt álló termőföldet felvásároljon. A tervek szerint több mint 700 hektárt sikerül majd állami tulajdonba venni.
A zsebszerződések elleni harc folytatásaként a kormány májusban arról döntött, hogy az állami földvagyon gyarapítása érdekében a vidékfejlesztési tárcához 600 millió forintot csoportosít át, amely a miniszter szerint mintegy 1000 hektár termőföld megvásárlására lesz elegendő.
A vidékfejlesztési miniszter a Pedagógusnap alakalmából a szemléletformálás fontosságát hangsúlyozta, hiszen a környezettudatos gondolkodás kialakítása segít abban, hogy egy jogszabály ne csak papíron létezzen, hanem megjelenjen a fiatalok hétköznapi mozdulataiban, szokásaiban, beidegződéseiben. Az ünnepségen Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter, Illés Zoltán környezetügyért felelős államtitkár és Farkas Imre közigazgatási államtitkár átadta a Környezetünkért Díjat, a Környezetünkért Emlékplakettet, a Zöld Toll Díjat, a Nagyváthy János Díjat, valamint Miniszteri Elismerő Oklevéllel köszönték meg a szakemberek munkáját.
A kitüntetettek névsora itt olvasható.
(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)