Árvízvédelmi fejlesztést valósítanak meg a Bodrogközben 4,2 milliárd forintért, a beruházás 80 ezer ember élet- és vagyonbiztonságát növeli. A projekt az észak-magyarországi Borsod-Abaúj-Zemplén megye 4, sárospataki, sátoraljaújhelyi, bodrogközi és tokaji kistérségének 33 települését, illetve az észak-alföldi Szabolcs-Szatmár-Bereg megye 2, ibrány-nagyhalászi, tiszavasvári kistérségének 6 települését foglalja magába.

A 39 település területe összességében 1.125 négyzetkilométer, népessége mintegy 80 ezer fő - ismertette a részleteket Rácz Miklós, az Észak-magyarországi Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság vezetője az árvízvédelmi fejlesztésről tartott konferencián Miskolcon. A projekt első részének, az előkészítő szakasznak a munkálatai két évvel ezelőtt kezdődtek, mintegy 142 millió forintos költségvetéssel, míg a második, 4,2 milliárdos szakasz tervezett kezdete a jövő év eleje. A munkák 2015 áprilisáig tartanak. A projekt teljes egészében az Európai Unió támogatásával valósul meg - fűzte hozzá.

A munkálatok során mintegy 22 kilométeres hosszon fejlesztik az árvízvédelmi töltéseket, hat gátőrház és két szivattyútelep is korszerűbbé válhat ezeken a részeken. Itt a fejlesztésre azért van szükség, mert a Tisza jobb partján több mint 14 kilométeren, a védvonal 21 százalékán, míg a Bodrog bal partján csaknem 8 kilométeren, a védvonal 19 százalékán a meglévő töltések nem rendelkeznek az előírt biztonsággal. Ugyanakkor a tiszai védvonal mentén 20 centiméternél nagyobb a magassági hiány egy 9 kilométeres szakaszon.

Az igazgató elmondta: mivel az elmúlt évtized hatalmas árvizeikor kiderült, hogy a még ki nem épített töltésszakaszokon csak jelentős védekezési többletköltséggel lehet az árvízvédelmi vonalak megfelelő védőképességét biztosítani, nagyon fontos ezeken a szakaszokon is a töltések és a hozzájuk kapcsolódó egyéb árvízvédelmi művek további fejlesztése, összesen mintegy 22 kilométeres hosszon.

Arról is beszámolt, hogy az árvízvédelmi vonalak megfelelő védőképességéhez hozzátartozik a töltéskorona mindenkori járhatóságának biztosítása is, így igazodva ez uniós elvárásokhoz és normákhoz. A töltéskoronán minden fejlesztéssel érintett részen aszfaltburkolatot építenek ki. A bodrogközi árvízvédelmi öblözetben az érintett vízfolyások mentén 1848-tól, több ütemben kiépített, jelentős gátrendszer védi a mentett oldali területeket, ezzel a komplex beruházással azonban száz százalékossá válhat a térség árvízvédelmi rendszere.

(MTI)