A nemzeti parkok védelme, az ottani tűzesetek hatékonyabb megelőzése és kezelése érdekében egyhetes szakmai konferencia kezdődik nyolc ország részvételével, az Egyesült Államok szakmai és anyagi segítségével hétfőn Balatonőszödön.
A Föld napjához kapcsolódó, negyven magyar és húsz szlovén, román, horvát, szlovák, bosnyák, szerb, illetve bolgár szakember részvételével tartandó tréning részleteit Illés Zoltán, a Vidékfejlesztési Minisztérium környezetügyért felelős államtitkára, Eleni Tsakopoulos Kounalakis amerikai nagykövet és Bakondi György, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) vezetője ismertette pénteken, budapesti sajtótájékoztatón.
(A videó nagy felbontásban elérhető a sajtószobából.)
Illés Zoltán közölte, a klímaváltozásnak számos formája van, és kiemelt figyelmet kell fordítani a hőségre is, mert az utóbbi években nemcsak a szabadtéri tűzesetek száma nőtt, hanem a tüzek terjedési sebessége és intenzitása is.
A komplex képzés a tűz eloltásának, feltartóztatásának különböző módjai mellett foglalkozik a tűzoltók szükséges technikai felszerelésével, a mentés, a logisztikai szervezés és a tűzvizsgálat kérdésével is, nagy hangsúlyt fektetve az operatív együttműködés gyakorlati megvalósítására is.
Az államtitkár közlése szerint a nemzetközi tréninghez a szaktárca 8 millió forinttal járul hozzá, míg az amerikai követség a nagy tapasztalattal rendelkező instruktorok delegálása mellett a külföldiek utazási költségeit és a trénerek tiszteletdíját finanszírozza majd.
Eleni Tsakopoulos Kounalakis a Föld, a természeti értékek megóvásának fontossága mellett arról beszélt, hogy Magyarország és az Egyesült Államok között régiós szinten is sokrétű a kapcsolat, és kiemelt jelentőségűnek tartja, hogy az erdők és a nemzeti parkok védelméről szóló tanácskozás éppen a Föld napjához kapcsolódik.
Bakondi György altábornagy megemlítette: Magyarországon a múlt évben 45 730 tűzesetet regisztráltak, ebből 21 580 volt a szabadtéri tűz, és azok 68 százaléka tavasszal, hóolvadás után keletkezett. Hozzátette, 2012-ben 54 370 hektárnyi terület égett le, köztük számos erdős és természetvédelmi terület. A legnagyobb a Bács-Kiskun megyei bugaci tűzeset volt, amelynek során 1100 hektár erdő lett a lángok martaléka, és a felbecsülhetetlen értékű ősborókás is leégett. A nagy kiterjedésű tüzet hat napon át oltották, több mint 100 millió forintos költséggel - jegyezte meg.
A főigazgató elmondta azt is, hogy a múlt évben 120 olyan tűzeset volt, amikor a lángok az államhatárokat is átlépték, ezért a szomszédos ország tűzoltóival közösen kellett végezni a mentést, kárfelszámolást.
Az OKF vezetője megemlítette, hogy az amerikai nagykövetséggel és az országgal is sok területen együttműködik a magyar katasztrófavédelem, példaként említette a kritikus infrastruktúrákat.
A sajtótájékoztató elején egyperces néma főhajtással emlékeztek meg azokra az emberekre, köztük tűzoltókra, akik az elmúlt napokban az Egyesült Államokban, Texasban történt ipari balesetben vesztették életüket.
(MTI, Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)