Ötoldalú megállapodást kötött a Mura-Dráva-Duna Bioszféra Rezervátum létrehozásának előkészítéséről a magyar, az osztrák, a horvát, a szerb és a szlovén környezetvédelmi tárca vezetője Gödöllőn. A nyilatkozatot magyar kezdeményezésre írták alá az EU Környezetvédelmi Minisztereinek Informális Találkozóján, Janez Potoćnik uniós környezetvédelmi biztos jelenlétében. Közlemény
Fazekas Sándor magyar, Nikolaus Berlakovich osztrák, Jasen Mesić horvát, Oliver Dulić szerb és Roko Žarnić szlovén miniszter látta el kézjegyével a nyilatkozatot. Európában is példaértékűnek számít, hogy öt ország – uniós tagállamok és csatlakozni kívánó országok – fognak össze annak érdekében, hogy a Mura-Dráva-Duna mentén az UNESCO előírásainak megfelelő, határokon átnyúló védett övezet jöjjön létre.
A leendő rezervátum olyan védett állat- és növényfajok élőhelyét öleli fel, mint a rétisas, a fekete gólya, a vidra, a hód, a csermelyciprus, vagy a hármaslevelű szellőrózsa. Egy olyan védett terület jön majd létre elsőként a déli-délnyugati határaink mentén, amely három folyó nagy kiterjedésű ökoszisztémáit foglalja magában, és amely hozzájárul a Dráva természeti értékeinek, szépségének megőrzéséhez.
A miniszteri nyilatkozat kiemeli, hogy az ötoldalú Bioszféra Rezervátum kialakítását a meglevő nemzetközi és nemzeti jelentőségű védett területekre kell alapozni.
Magyarországon jelenleg öt bioszféra rezervátum van: az Aggteleki, a Fertő-tavi, a Hortobágyi a Kiskunsági és a Pilisi.
A bioszféra rezervátumok egyszerre szolgálják a természeti értékek, a biológiai sokféleség védelmét. Segítik az együttműködést a helyi lakossággal, és hozzájárulnak megélhetési lehetőségeik javításához. A leendő Mura–Dráva–Duna Bioszféra Rezervátum az ökoturizmus fejlesztésében, a környezettudatos nevelésben is fontos szerepet játszik.
(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)