A vörösiszap-kiporzásról egyeztettek az érintett hatóságok a MAL Zrt-vel. A tárgyalást a Közép-dunántúli környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség kezdeményezte annak érdekében, hogy mielőbb megnyugtató megoldást találjon a problémára. Februárban kétszer is észleltek nagyobb mennyiségű szálló vörös port Lőrinte – Tósokberénd – Kolontár térségében.
A MAL Zrt. ajkai telephelyén lévő IX-es és X-es kazetták felszínéről vitte a szél vörös port. Annak érdekében, hogy újabb viharos időjárás ne okozzon ismét kiporzást, a zöldhatóság hosszú távú megoldásról egyeztetett a céggel, Kolontár és Ajka önkormányzatának képviselőjével, a Veszprém Megyei Bányakapitányság, a Veszprém Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság, valamint az Alapvető Jogok Biztosa Hivatalának munkatársaival.
A MAL Zrt. a megbeszélésen beszámolt arról, hogy a Bányakapitányság előírásainak megfelelően – az időjárás és a biztonsági tényezők függvényében – a IX-es tározót betakarják földdel. A X-es tározó lefedésének problémájára keresik a megoldást. A cég képviselője ismertette azokat a szóba jöhető technológiákat, amelyek segítségével fokozatosan csökkenthető a kiporzás. A módszert már tesztelik, a MAL Zrt. tájékoztatása szerint a szálló por a nyár elejére, közepére teljesen megszüntethető.
Korábban a Közép–dunántúli Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség, valamint a Veszprém Megyei Bányakapitányság határozatban kötelezte a MAL Zrt. –t, hogy tegye meg a szükséges intézkedéseket a kiporzás megakadályozására.
A Közép-dunántúli Zöldhatóság a napokban a vidékfejlesztési miniszter utasítására mobil mérőrendszert helyezett ki a Kolontárhoz tartozó Lőrintepusztán. A mérőkonténer segítségével a felügyelőség folyamatosan méri a szállópor (PM10) koncentrációt a levegőben. Emellett a meteorológiai előrejelzések alapján, a szeles napokon mintákat vesz a különböző toxikus anyagok meghatározása érdekében.
Fazekas Sándor február 21-én, a vörösiszap-katasztrófa utáni helyreállítás befejezéséről tartott tájékoztatóján utasította a zöldhatóságot, hogy készítsen intézkedési tervet az ajkai timföldgyár tározói kiporzásának megakadályozására. Hozzátette: a kiporzás a technológia váltás következménye, és a gyártól a tározóig tartó útvonalakat is érinti.
(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)