A Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.-től a Hortobágyi Nemzeti Parkhoz (HNP) telepítik a Hortobágyi Természetvédelmi és Génmegőrző Nonprofit Kft.-t - jelentette be a kormány döntését Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter hétfőn a Hortobágyon.

A tárcavezető szerint e lépés következtében 6-8 ezer hektár föld hasznosítása kerülhet a környező családi vállalkozásokhoz elsősorban legeltetésre, illetve takarmánytermesztésre.

Fotó: Pelsőczy Csaba

2010 óta 5830 hektár föld hasznosítására kötöttek már szerződést, jelenleg 1850 hektár pályázati kiírás alatt van, további 6820 hektár pedig az állami földalaptól kerül át a HNP-hez, erre ugyancsak pályázhatnak majd a helyi gazdálkodók - ismertette a részleteket Fazekas Sándor.

A vidékfejlesztési miniszter a nemzeti parkokat népszerűsítő sorozat utolsó állomásaként érkezett az idén alapításának 40. évfordulóját ünneplő Hortobágyi Nemzeti Parkba. Mint fogalmazott: a legrégebbi, leghíresebb és legnagyobb területű hazai nemzeti park 40. születésnapjára ajándékként hozta a hírt a génmegőrző kezelési jogának átruházásáról, ami tovább javítja az összhangot a gazdálkodás és a természetvédelem között.

Fotó: Pelsőczy Csaba

Fazekas Sándor a génmegőrző zökkenőmentes átvételét jelölte meg a mostani legfontosabb feladatnak, s utalt a környező települési önkormányzatok és a nemzeti park együttműködésének jelentőségére is.

Ezzel összefüggésben Szilágyi Gábor, a HNP igazgatója megjegyezte: a nemzeti park területén jelenleg több mint 600 szerződésük van gazdálkodókkal.

Az utóbbi évek beruházásairól szólva hozzátette: 30 pályázatuk van folyamatban, többnyire lezárás előtt, ami összesen 6,7 milliárd forint fejlesztést tesz lehetővé a természetvédelmet három megyében - Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok és Szabolcs-Szatmár-Bereg - végző, 130 dolgozót foglalkoztató Hortobágyi Nemzeti Parkban.

Szilágyi Gábor emlékezetett rá, hogy a HNP - hazánk első nemzeti parkjaként - 1973. január elsején kezdte meg hivatalosan a működését. A több mint 80 ezer hektárnyi területével hazánk legnagyobb kiterjedésű védett térsége.

Fotó: Pelsőczy Csaba

A HNP 1999 óta a Világörökség része, 2011-ben pedig a területén jelölték ki hazánk második, Európa harmadik csillagos égbolt parkját - tette hozzá.

Szilágyi Gábor bejelentette: a HNP 40 éves évfordulóját áprilisban a Föld Napja programsorozat keretében tartják, majd júniusban a Magyar Nemzeti Parkok Hete nyitórendezvényével folytatják. Októberben Debrecenben az európai védett területeket kezelő szervezeteket tömörítő Europarc éves konferenciáját és közgyűlését rendezik meg - ismertette a HNP igazgatója.

(MTI)