A Magyar Kormány minden szükséges intézkedést megtett annak érdekében, hogy pótolja az Európai Bizottság által kifogásolt hiányosságokat a környezeti hatásvizsgálati irányelv átültetésével kapcsolatban. Azt a Bizottság is elismeri indoklásában, hogy a magyar szabályozásban végrehajtott módosításokkal Magyarország jelentős lépést tett annak érdekében, hogy megfeleljen az uniós irányelvnek.

Az Európai Bizottság üdvözölte a magyarországi szabályozásban történt módosításokat. Mindössze négy projekt kategóriát kifogásol a 150-ből. Ezek a fosszilis tüzelőanyagok felszíni tárolásával, a vegyi termékek tárolásával, városfejlesztési projektekkel (parkolóhely, bevásárlóközpont), valamint a projektek bővítésével kapcsolatosak. A probléma megoldása érdekében a Kormány haladéktalanul megtette a szükséges lépéseket, a szabályozás néhány hónapon belül megszületik.

Az Európai Bizottság 2009. május 15-én küldött először felszólító levelet Magyarországnak, amelyben felhívta a figyelmet a környezeti hatásvizsgálati irányelv átültetésével kapcsolatos hiányosságokra. Ezt követően 2010. január 29-én – szintén a szocialista kormány időszaka alatt – ugyanebben a témában kiegészítő felszólító levelet küldtek, amiben kiterjesztették a jogsértési eljárás hatályát.

Az új Kormány megalakulása után Magyarország és a Bizottság számos alkalommal és formában egyeztetett egymással. A Kormány minden szükséges intézkedést megtett annak érdekében, hogy pótolja a Bizottság által kifogásolt szabályozási hiányosságokat. Ennek érdekében a környezeti hatásvizsgálati és az egységes környezethasználati engedélyezési eljárásról szóló /314/2005. (XII. 25.)/ kormányrendeletet többször is módosítottuk.

Első lépésként 2011. szeptember 15-én hatályba lépett az a kormányrendelet, amely jelentősen változtatott a jogszabály hatálya alá eső projektek kiválasztási küszöbértékein, kritériumain, valamint új elemet vezetett be a vizsgálati eljárásban. Mindez azért történt, hogy a szabályozás teljes mértékben megfeleljen a hatásvizsgálati irányelv követelményeinek. Ezt követően 2012. január 7-én hatályba lépett az a jogszabály, amelyben további küszöbértékeket csökkentettünk, ezzel is eleget téve a Bizottság újabb kifogásainak.

(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)