A jogszabályokat végre kell hajtani és betartatni – ezt várja a környezetvédelmi, természetvédelmi és vízügyi felügyelőségektől Illés Zoltán. A Vidékfejlesztési Minisztérium környezetügyért felelős államtitkára egy környezetpolitikai szakmai kutatást záró konferencián elmondta: ahhoz, hogy a felügyelőségek dolgozói jó munkát végezhessenek, pontos feladat-meghatározásra és végrehajtásra van szükség.
A felügyelőségeknek elsősorban a jogszabályokat kell betartani és betartatni a közösség érdekében – jelentette ki a környezetügyért felelős államtitkár. Illés Zoltán hozzátette: megengedhetetlen, hogy az eljárásokban bármilyen magánérdek is érvényesüljön. Az államtitkár előadásában beszélt a piaci szereplők felelősségéről és arról is, hogy a kiszabott bírságoknak visszatartó erejűeknek kell lenniük. Erre azért van szükség, hogy ne érje meg senkinek a bírságot bekalkulálni a költségekbe.
A felügyelőségek szervezeti felépítéséről szólva Illés Zoltán elmondta: fontosak az átlátható, hierarchikus viszonyok. Az államtitkár elengedhetetlennek tartja, hogy az intézményekben magasan képzett szakemberek dolgozzanak, akik folyamatos oktatással, továbbképzéssel bővíthetik tudásukat.
A környezetpolitika végrehajtási kérdései Magyarországon című kutatás keretében a környezetvédelmi, természetvédelmi és vízügyi felügyelőségek munkáját vizsgálták a Szent István Egyetem munkatársai. A projekt négy éven keresztül, 2007 és 2011 között zajlott az Országos Tudományos Kutatási Alap támogatásával.
A kutatást záró konferencián Hecsei Pál, az Országos Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Főfelügyelőség főigazgatója elmondta: a zöldhatóságok évente 350 ezer engedélyt adnak ki és mintegy 40-45 ezer ellenőrzést tartanak országszerte, a felügyelőségek az ellenük indított perek 80-85 százalékát megnyerik.
(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)