Kimagasló eredményeket mutat fel az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) az előrejelzések és a riasztások terén – jelentette ki a vidékfejlesztési miniszter a Meteorológiai Világnapon. Fazekas Sándor a szolgálat éves tevékenységét értékelve kiemelte: egész évben jól működött a 173 kistérségre kiterjedő riasztó rendszer, a Balatoni viharjelzés már három medencére ad külön tájékoztatást, és beindult a Tisza-tavi viharjelzés is. Közlemény.
A vidékfejlesztési miniszter emlékeztetett az OMSZ fejlesztéseire: a minőségbiztosítási rendszer sikeres megújítására, a három katonai repülőtér meteorológiai műszereinek korszerűsítésére, a 141 automata állomásból álló hidrometeorológiai állomáshálózat telepítésére, a budapesti radar megújítására, valamint a 4. időjárási radar beruházás megindítására.
A tárcavezető felhívta a figyelmet arra, hogy a szolgálat megújult honlapjának köszönhetően jelentősen több új információt szolgáltat és agrometeorológiai előrejelzéseket is nyújt. Az OMSZ emellett aktívan közreműködik az agrárkárenyhítési rendszerben, és az ehhez kapcsolódó fejlesztési projektben.
Fazekas Sándor elmondta: az elmúlt három évben megtapasztalhattuk, hogy mennyire változékonnyá vált a csapadék eloszlása; mennyisége évről-évre szeszélyesen ingadozik. Míg 2010 a legcsapadékosabb év volt 1901 óta, addig 2011 a legszárazabb esztendőnek bizonyult az elmúlt 112 évben.
A vidékfejlesztési miniszter hozzátette: a globális klímaváltozás okozta új kihívásokra csak úgy adhatunk hatékony válaszokat, ha alaposabban megértjük az éghajlati rendszer működését, és nagyobb mértékben támaszkodunk a globális információkra.
A Meteorológiai Világnap alkalmából Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter és Illés Zoltán környezetügyért felelős államtitkár kitüntetéseket adott át az Országos Meteorológiai Szolgálat székházában.
A kitüntetésről készített képek megtekinthetők az OMSZ honlapján.
(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)