Elkészült a Homokhátság Duna-völgyi részében a vizek mennyiségi és minőségi védelmét biztosító beruházás, amelyet az Európai Unió és a központi költségvetés 2,99 milliárd forinttal támogatott.

Kovács Péter vízügyért felelős helyettes államtitkár a bácsalmási projektzáró rendezvényen hangsúlyozta: a 21. század legnagyobb problémája, hogy miként tudunk gazdálkodni vizeinkkel.

Rámutatott: a klímaváltozás miatt az aszályos időszakok hosszabb ideig tartanak, ezért az élelmiszertermelés biztosítása érdekében is vízvisszatartásra van szükség. A készülő Nemzeti Vízstratégia szerint vízgazdálkodásra, vízvisszatartására valamint az öntözéshez szükséges víz biztosítására van szükség – húzta alá.

Kovács Péter megfogalmazása szerint a szakmának össze kell szednie magát, hogy az unió következő költségvetési ciklusában sok hasonló fejlesztés valósuljon meg.

Bányai Gábor (Fidesz), a Bács-Kiskun Megyei Közgyűlés elnöke, a választókörzet országgyűlési képviselője elmondta: hat évvel ezelőtt döntöttek a Regionális Fejlesztési Tanácsban arról, hogy a projektet elindítják. Emlékeztetett arra, hogy közel 1 millió ember lakóhelye a Homokhátság, amelynek egy részén most megvalósult ez a beruházás. "Ez a beruházás 30 éve az első olyan fejlesztés, amely során olyan vízpótló rendszereket építettünk végre ki a Homokhátság egyik részén, amely javítja a terület vízháztartását" – fogalmazott a megyei közgyűlés elnöke.

Reményét fejezte ki, hogy a következő tíz évben a Pest megye déli részére, Bács-Kiskun megyére, valamint Csongrád megyére kiterjedő Homokhátság vízgazdálkodása megvalósul.

A "Vizek mennyiségi és minőségi védelmének fejlesztése a Duna-völgyben" című kiemelt projekt a Alsó-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóság mint projektgazda fejlesztéseként, az Európai Unió és a magyar allam finanszírozásával valósult meg. A fejlesztés az igazgatóság szinte teljes területét érinti. A támogatás összege: 2,99 milliárd forint. A projekt kivitelezése 2012 márciusában kezdődött, és az év végén fejeződik be. A fejlesztés stratégiai célja, hogy elősegítse a térségben található természetes vízkészletek mennyiségének és minőségének megőrzését.

A projekt fő elemei közé tartozik a mátételkei tározó kialakítása, a Dél-Duna-völgyi vízpótló művek fejlesztése, a hercegszántói szivattyútelep rekonstrukciója, a sárközi vízrendszer főcsatornáinak a rekonstrukciója, a solti árapasztó rendszer fejlesztése, tározófejlesztés a Kígyós vízrendszerben, valamint a kunszentmiklósi szivattyútelep rekonstrukciója.

A fejlesztés keretében elvégzik Bajánál a Duna-völgyi-főcsatorna torkolati szivattyútelepének a rekonstrukcióját is. A szivattyútelep magas vízállás esetén biztosítja a 3209 négyzetkilométer alapterületű Dél-Duna-völgyi belvízrendszer mentesítését. Ez a szivattyútelep az ország legnagyobb belvízrendszerének kulcsfontosságú létesítménye.

(MTI/Vidékfejlesztési Minisztérium)