A Vidékfejlesztési Minisztérium vetőmagkampányt indít, hogy a gazdák hazai vetőmagot vásároljanak és hazai vetőmagot vessenek - mondta Fazekas Sándor Kiskunhalason a Kiskun Kutatóközpont vetőmag üzemében.
A most elindított kampány célja, hogy felhívja a figyelmet a magyar vetőmagokra, melyek nélkül elképzelhetetlen a hazai mezőgazdasági termelés. A vetőmagok Magyarország számára nemzetközi rangot jelentenek, generációk szaktudása, szorgalma és odafigyelése halmozódott fel bennük. A vidékfejlesztési miniszter azzal indokolta a kampánynyitás időszerűségét, hogy a gazdálkodók és a kiskert tulajdonosok már most elkezdenek gondolkozni azon, mit vessenek, milyen vetőmagot vásároljanak jövőre. Fontos eljuttatni hozzájuk azt az üzenet, hogy magyar vetőmagot vessenek.
A tárcavezető kiemelte, hogy a magyar gazdaságnak nincs még egy olyan sikeres ágazata, mint a vetőmag-termesztés. Magyarország a világ vetőmag exportőrei között a 9., Európában a 3. helyet foglalja el. Ezt az erős pozíciót több tízezer ember munkájával érték el, ami hatalmas lehetőségeket hordoz magában belföldön és külföldön is.
Magyarországon 130 ezer hektáron termelnek vetőmagot. A vetőmagtermelés az átlagos mezőgazdasági termelésnél több kézimunkát, nagyobb felkészülést igényel, magas hozzáadott értékeket képvisel, ezért a vidéki foglalkoztatásban, az agráriumban, és a gazdasági növekedésben is komoly távlatokat jelent. A vidékfejlesztési minisztérium célja, hogy hozzájáruljon a magyar vetőmagok elfogadottságának növeléséhez itthon és külföldön egyaránt. A magyar tudományos, kutatási, oktatási háttér garanciát jelent arra, hogy az ágazat még tovább erősödjön és helyt álljon a piacon uralkodó óriási versenyben.
Az elmúlt időszakban felértékelődtek a kiváló, versenyképes vetőmagfajtáink, amelyek garantáltan GMO mentesek. A tárca olyan rendeleteken dolgozik, amelyek a saját vetőmag fajtáinkat hozzák helyzetbe. A zöldség tájfajták, valamint a házikerti fajták elismerési és vetőmag minősítési eljárását már egyszerűsítette a vidékfejlesztési minisztérium. Az őshonos gyümölcsfajtákról szóló szabályt most notifikálják Brüsszelben. Az új rendelet szerint termeszthetővé és forgalmazhatóvá válnak a hazai őshonos gyümölcs tájfajták, ráadásul egyszerűsített elismerési és minősítési eljárással kerülhetnek a Nemzeti Fajtajegyzékbe. Tavasszal életbe lépett a vetőmagok másodlagos vizsgálatáról szóló jogszabály is.
A vetőmagkampányt második állomása a Tápiószelei génbank lesz, ahol 900 növényfaj 90 ezer magmintáját őrzik.
Rádi Feríz, a kampánynyitónak otthont adó Kiskun Kereskedelmi és Nemesítő Kft. ügyvezető igazgatója az 1965-ben alapított kiskunhalasi családi vállalkozásról elmondta, hogy cégük jelenleg a legnagyobb magyar tulajdonú vetőmag-nemesítő és - termelő vállalkozás hazánkban. Évente mintegy 1000 tonna terméket – zömmel hibridkukoricát – állítanak elő és értékesítenek itthon, illetve Romániától Franciaországon át Szudánig számos külföldi országban. Tavalyi árbevételük nettó 450 millió forint volt.
(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)