Ha Gőgös Zoltán pontosan tájékozódott volna, akkor tudhatná, hogy a 3 legfontosabb export célországban Szlovákia nem szerepel, és a magyar agrárkivitel mindössze 8 százaléka (!) irányul északi szomszédunkhoz. A Szlovákiába irányuló export csökkenése annak köszönhető, hogy 2012 júliusától a hazai gabonát, az olajos magvak és a fehérje növények termését már fordított áfával lehet értékesíteni, így a látszat export üzletek megszűntek.
Az állatlétszám drasztikus csökkenése a szocialista kormányok idején következett be, például a sertésállomány 40 százalékkal esett vissza: 2002-ben 5,082 millió darab sertésről beszélhettünk, 2010-re 3,169 millióra csökkent. A jelenlegi kormánynak sikerült megállítania ezt a káros folyamatot, az állatállomány többsége a Vidékfejlesztési Minisztérium kiszámítható támogatásainak köszönhetően növekedésnek indult.
A tárca nemrégiben jelentette be, hogy a sertés és baromfi állatjóléti támogatásokat megemelt összegben fizeti ki az idei évtől, továbbá az élő- és félsertés áfakulcsát 5%-ra csökkentette.
A mezőgazdaság fejlődését jelzi a foglalkoztatás jelentős bővülése is, a foglalkoztatottak száma 2013-ban 193 ezer fő volt, amely 21 ezerrel (12%-kal) haladja meg a 2010. évi szintet. Ennek köszönhetően egyre több embernek nyújt megélhetést az ágazat.
Az élelmiszeripar helyzete pedig a jelenlegi kormányzati ciklusban érezhetően javult, megfordult az előző évek negatív tendenciája. Az ágazat értékesítése folyó áron 2010 és 2013 között 28 százalékkal, változatlan áron 5 százalékkal bővült.
Ezzel szemben élelmiszeripari értékesítése változatlan áron 2003 és 2009 között minden évben csökkent. Ennek hatására 2003 és 2009 között 20 százalékos volumencsökkenés volt megfigyelhető.
Tehát felelőtlenül ne ígérgessen olyan ember, akinek már volt lehetősége bizonyítani, és akire az országos lista alapján a pártja sem számít szakértőként.
Ahogy Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter mondta: "A vidék talpra állítása hosszú folyamat, de elindultunk a helyes irányba."
(Vidékfejlesztési Minisztérium)