A Visegrádi Négyek környezetvédelmi miniszterei a környezetpolitika olyan aktuális kérdéseit vitatták meg, melyek az uniós együttműködéshez kapcsolódnak. A miniszterek hangsúlyozták, hogy a környezetvédelemben olyan megoldásokat kell közösen kidolgozni és elfogadni, amelyek rövid távon is eredményesek, de egyúttal hosszú távú, fenntartható fejlődésünket is szolgálják. Közlemény.

A Cseh Köztársaság környezetvédelmi minisztere, a Magyar Köztársaság vidékfejlesztési minisztere, a Lengyel Köztársaság környezetvédelmi államtitkár-helyettese és a Szlovák Köztársaság környezetvédelmi minisztere a Visegrádi Csoport országainak képviseletében Közös Nyilatkozatot fogadtak el, melynek főbb pontjai a következők:

A Cancun-i nemzetközi klíma tárgyalásokról kiemelték mindazokat a pozitív eredményeket, amelyek biztosítják a Kiotói Jegyzőkönyvben foglaltak folytatását és közös végrehajtását.

A miniszterek egyetértettek a Zöld Klíma Alap létrehozásának szükségességében, annak ellenére, hogy e téren számos vitás és érzékeny kérdés megválaszolásra vár. A felek hangsúlyozták a köz- és a privát szféra közötti nyílt párbeszéd fontosságát.

Az EU csatlakozás a V4 országok környezetpolitikájában, szabályozás- és intézményrendszerében jelentős fejlődést hozott. A változást segítette az Unió egységes elveken és célokon nyugvó Környezetvédelmi Akcióprogramja, mely megalapozta és egyúttal keretbe foglalta a közösségi és a hazai forrásból finanszírozott fejlesztéseket is.

VM Sajtóiroda

A V4 környezetvédelmi miniszterei szorgalmazzák a következő, 7. akcióprogram kidolgozását, az erőforrások hatékony használatát, a biológiai sokféleség és ökoszisztéma szolgáltatások védelmét és az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás erősítését (beleértve pl. az árvízvédelem ügyét).

A V4 környezetvédelmi miniszterei egyetértettek abban, hogy a több tízezer felszámolt, szennyezett ipari, katonai terület rehabilitációja az utóbbi évek jelentős erőfeszítései ellenére lassan halad. A potenciális környezeti kockázatot jelentő depressziós területek kármentesítése még hosszú időre gazdasági ereinket meghaladó terhet jelentenek.

Fazekas Sándor meghívta miniszter kollégáit a március 24-én kezdődő Vizek jövőjéről szóló nemzetközi konferenciára és az azt követő informális környezetvédelmi miniszteri találkozóra, melyet Gödöllőn tartanak.

A V4 országok delegáció-vezetői voltak:

Magyarország – dr. Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter

Szlovákia – Nagy József környezetvédelmi miniszter

Csehország - Tomáš Chalupa környezetvédelmi miniszter

Lengyelország - Janusz Zaleski környezetvédelmi államtitkár

(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)