Olyan nagy ívű strukturális reformok végrehajtására vállalkozik a 2012-es költségvetés, mely példa nélküli - jelentette ki Orbán Viktor csütörtökön Budapesten, a százötvenezredik Széchenyi Kártya és az első Agrár Széchenyi Kártya kibocsátása alkalmából rendezett ünnepségen. A miniszterelnök hangsúlyozta, hogy az uniós válságban felértékelődött a mezőgazdaság szerepe, így ma már kitörési pontként tekintünk az agráriumra. A gazdaság fejlődése nem lehet öncélú - mondta a miniszterelnök, csak akkor van értelme, ha a társadalom érdekét szolgálja.
Krisán László, a KAVOSZ vezérigazgatója felidézte a Széchenyi Kártya megszületésének pillanatait. 2200 napja, azaz 9 éve történt, amikor Orbán Viktor megállapodott Demján Sándorral, hogy a vállalkozók megsegítésre létrehozzák a Széchényi Kártyát. Akkor hetente tizen érdeklődtek az új hitellehetőségről, ma napi 100 igénylő jelentkezik a KAVOSZ-nál, és az elbírálás ideje is lecsökkent 15 napra.
Demján Sándor óriási gazdaságtörténeti sikerként értékelte a Széchényi Kártya kibocsátását. A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének elnöke nagy örömmel üdvözölte, hogy végre az agrárvállalkozók is megkaphatják a kártyát. Az elnök hangsúlyozta, hogy az elmúlt években a mezőgazdaságot méltatlanul háttérbe szorították, holott az agrárium a magyar gazdaság húzóágazata. Ma már mindenki számára nyilvánvaló, hogy az élelmiszer kincset ér, 10-20 éven belül az unióban is lesznek olyan helyek, ahol nem tudják a lakosságot elég élelmiszerrel ellátni. Demján Sándor a mezőgazdaságot a leghatékonyabb üzletágnak nevezte, amit az Agrár Széchényi Kártyán keresztül is fenn kell tartani, az agrárium működtetésének tudását át kell örökíteni.
Az ünnepségen a miniszterelnök Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszterrel együtt átadta az első Agrár Széchenyi Kártyát Major Józsefnek, a Határmenti Korona Kft. ügyvezetőjének, valamint Darvalics Bélának, a DA-BI Kft. képviselőjének.
Az Agrár Széchenyi Kártyát őstermelők, családi gazdaságok, erdőgazdálkodással, vadgazdálkodással és halgazdálkodással foglalkozó kis- és középvállalkozások igényelhetik. Az egy, kettő vagy három éves lejáratú folyószámlahitel összege minimum 500.000 Ft, felső határa 25 millió Ft. A konstrukcióhoz a magyar állam 2% kamattámogatást és kezességvállalási díjtámogatást biztosít.
(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)