A minőségi, előremutató környezetpolitika kulcsfontosságú ahhoz, hogy Európa versenyképes maradjon. A magyar elnökség számára a pénzügyi , gazdasági válság idején is rendkívül fontos a környezetvédelem, a fenntarthatóság-jelentette ki Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter az Európa Parlament környezetvédelmi, közegészségügyi és élelmiszer-biztonsági bizottságának január 26-i ülésén.
A meghallgatáson a magyar miniszter az elnökség fő környezetvédelmi prioritásai között említette a vízpolitikát, a biológiai sokféleség megőrzéséhez szükséges törekvéseket, a közös agrárpolitika /KAP/ reformjának környezeti vetületét, és hogy előrelépés történjen a génmódosított termékek /GMO-k/ köztermesztésének vitájában.
Fazekas Sándor kiemelte: a magyar elnökség egyik fő célkitűzése, hogy az Európa 2020 stratégia irányelveinek megfelelően közelebb kerüljünk az erőforrás-hatékony és alacsony széndioxid-kibocsátású gazdasághoz. A magyar elnökség tanácsi következtetéseket készül elfogadtatni a biológiai sokféleség fontosságáról a nagoyai jegyzőkönyvvel összhangban.
A GMO-kra vonatkozó legfontosabb feladat annak a tavalyi bizottsági javaslatnak a megtárgyalása, amely nagyobb tagállami szabadságot biztosít a termesztés tiltására vagy korlátozására. Folytatja az elnökség a korábban megkezdett munkát az elektronikai hulladékokra vonatkozó szabályozás javítása terén és szeretne előrelépni az ipari balesetek szabályozását tartalmazó irányelv felülvizsgálatában is.
Támogatjuk a környezetbarát gazdálkodást, a közös agrárpolitika/KAP/ „zöldítését”-fejtette ki a miniszter. Fazekas Sándor hozzátette, hogy nyilvánvaló a kölcsönhatás a mezőgazdaság és a környezetvédelem között. A gazdálkodási módszereknek hatással vannak a környezetre, a természeti erőforrásokkal kapcsolatos intézkedések pedig befolyásolják a jövő agrárpolitikáját.
A fenntarthatóság azt követeli meg tőlünk, hogy ne éljük fel erőforrásainkat- hangsúlyozta. A vízpolitikáról szólva a miniszter kiemelte, hogy az mind mennyiségi mind minőségi szempontból a XXI. század stratégiai kérdése. A magyar elnökség alatt tanácsi következtetéseket kívánunk elfogadtatni a vízkészletek védelme, az integrált, fenntartható vízgazdálkodás témakörében a Környezetvédelmi Tanács júniusi ülésén - mondta Fazekas Sándor.
A Duna Stratégiával kapcsolatos képviselői kérdésre reagálva a programot nagy horderejű kezdeményezésnek nevezte a magyar miniszter. Ezen a területen is tanácsi következtetések elfogadtatását tervezi a magyar elnökség. Ezen a területen kiemelkedő jelentőségű a vízminőség, a környezetvédelem javítása. A hajózhatóság fejlesztése is fontos, de „meggyőződésem, hogy a hajókat alakítsuk a folyóhoz és ne folyót a hajókhoz”- hangsúlyozta Fazekas Sándor.
Magyarország szorosan együtt kíván működni az Európai Parlamenttel, és intenzív munkaprogrammal törekszik arra, hogy előmozdítsa a környezetvédelem ügyét – mondta a meghallgatáson a magyar miniszter.
(kormany.hu)
(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)