Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter Szabó Csabát nevezte ki a vörösiszappal elöntött térségben zajló mentesítési munkálatokkal, földcserével kapcsolatos koordináló-egyeztető feladatok ellátására.
Fazekas Sándor kiemelte, hogy a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal felügyelete mellett, helyi vállalkozók bevonásával megkezdték egy a lúgos kémhatást semlegesítő anyag (dudarit) betárcsázását azon a 150 hektáros területen, amelyet a vörösiszap csak egy vékony rétegben (1-2 centiméteren) öntött el. A tárca vezetője egy fűzfa-vessző elültetésével elindította a Gödöllői Egyetem kísérleti energiafűz-ültetvény programját, amely hozzájárul a termőterületek művelésben tartásához. Hozzátette: szomorú aktualitást ad ez a katasztrófa a biomasszából történő energianyerésnek, amely országosan is napirenden van.
A vidékfejlesztési miniszter harmadszor jár Kolontáron és Devecserben, hogy találkozzon a tárcához tartozó és a helyszínen dolgozó vízügyes, és a mezőgazdasági szakigazgatásban dolgozó munkatársakkal.
Összesen 9 helyen 15 754 tonna gipszet és 247 337 liter ecetsavat öntöttek a folyóba 2 ponton, a Torna-patak mentén, és 7 hídról a Marcalon, hogy közömbösítsék a vörös-iszap szennyeződést. A szakemberek összefogott és emberfeletti munkájával sikerült elérni, hogy a nehéz fémek nem jutottak el a Dunába.
A miniszter a Kolontáron tartózkodó újságíróknak elmondta: miniszteri megbízottat nevezett ki, hogy a Vidékfejlesztési Minisztérium hatáskörébe tartozó valamennyi területen koordinálja a feladatokat, és képviselje a tárcát. A jövőben Szabó Csaba egyeztet a gazdálkodókkal az esetleges földcseréről vagy az energianövények termesztésében való részvételről, tartja a kapcsolatot a vállalkozásokkal és az önkormányzatokkal, pontosítja a kárfelméréseket - közölte a miniszter.
A cél, hogy minden érintett egyértelmű tájékoztatást kapjon, és minél gyorsabban megtörténjen a kártalanítás - hangsúlyozta, hozzátéve: a Nemzeti Földalapnál (NFA) 20 kilométeres körzetben hatezer hektár állami földterület áll rendelkezésre, amit csereföldként fel tudnak ajánlani a gazdáknak. A miniszter a mentesítési munkákról és a gátépítésről is tájékozódott, és a polgármesterektől a helyi vállalkozásokat tartalmazó lista összeállítását kérte.
Fazekas Sándor a megbeszélésen javaslatot tett a vállalkozások megsegítésére, és hangsúlyozta: fel kell hívni a lakosság figyelmét arra, hogy a helyben gyártott vagy termelt termékek biztonsággal fogyaszthatók. A miniszter azt követően mondta ezt, hogy apolgármesterek arról tájékoztatták: egy áruházlánc a napokban küldött vissza két szállítmány kolontári tojást, és a települések lezárása miatt jelentős forgalomkiesést szenvedtek el a helyi vállalkozók.
(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)