A sárgarépa és a jó minőségű zöldség-gyümölcs mindenhol megterem az országban, éppen ezért érthetetlenek azok a jogszabályok, amelyek miatt az országban fölöslegesen keresztül-kasul utaztatják az árukat - mondta a miniszter Bácsalmáson, ahol a környéken élő kistermelőkkel találkozott. El kell érni, hogy a helyben termelt árunak meglegyen a helyi piaca.

A minisztérium kezdeményezésére megváltozik a közbeszerzési törvény, és már augusztus 1-től kikerül a közbeszerzés hatálya alól a hús és a zöldség-gyümölcs, így a kistermelők közvetlenül értékesíthetik termékeiket a közétkeztetésben. Nagyon fontos célkitűzés, hogy az emberek asztalára jó minőségű, egészséges élelmiszer kerüljön, ennek érdekében a kormány július 20-tól bevezette az élelmiszerek másodlagos vizsgálatát.

A szigorú élemiszerbiztonsági szabályozást az emberek 96%-a támogatja. Az első vizsgálat ma délelőtt megtörtént egy kereskedelmi cég raktárában. Az ellenőrök tejszínt, margarint ellenőriztek. A bemutató ellenőrzést óriási médiaérdeklődés kísérte, a vizsgálat eredményét már a miniszter ismertette a bácsalmási és a katymazi gazdák előtt. Az első vizsgálaton az ellenőrök mindent rendben találtak. A rendelet kiszorítja a silány minőségű élelmiszert, élelmiszerhulladékot, ezzel is védi a magyar piacot, a hazai termelőket.

Fazekas Sándor felhívta a gazdák figyelmét arra, hogy július 6-tól életbe lépett egy új rendelet, amely felszabadította a helyi értékesítést, illetve feldolgozást. A kistermelői rendelet legfontosabb módosítása, hogy az állati alaptermékek (tej, tojás, nyers hús, stb.) és a feldolgozott kistermelői termékek (sajt, lekvár, kolbász, stb.) értékesíthetőek az előállítás szerinti megyében és Budapesten, vagy a gazdaság helyétől légvonalban számítva az ország területén legfeljebb 40 km távolságon belül a végső fogyasztó részére, valamint boltokba és vendéglátó egységekbe, és a közétkeztetésbe is.


Augusztus 1-jétől a magyar emberek az európai gyakorlatnak megfelelően szabadon dönthetnek saját gyümölcseik felhasználásáról is legyen szó lekvárról vagy pálinkáról. A jövedéki törvény módosítása lehetővé teszi, hogy a kistermelő, a saját gyümölcsből vagy törkölyből legálisan pálinkát főzhessen (a vásárolt gyümölcs is saját gyümölcs). Ötven literig nem kell jövedéki adót fizetni a pálinkafőzés után. A házi pálinkafőzést nem kell sehol előre bejelenteni. A saját gyümölcspárlat készítéséhez használt készüléket (100 liter alatt) nem kell engedélyeztetni. Ötven liter felett viszont továbbra is a régi szabályozás érvényes, tehát az ezt meghaladó mennyiség után jövedéki adó megfizetésére kötelezett a készítő.

A miniszter beszélt a szeptember 1-jén megalakuló Nemzeti Földalapról, a kormány birtokpolitikájáról is. Illetékmentes lesz a gazdaságátadás, könnyebb lesz a generációváltás apáról fiúra. Lehetővé válik a fiatal, gazdálkodni vágyó családok földhöz juttatása.

A kormány célja, hogy olyan intézkedéseket hozzon, amelyek a versenyképes vidék megteremtését és a mezőgazdaság talpra állítását szolgálják, a gazdák mindennapi életét könnyítik – mondta a miniszter.

(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)