A Komplex Tisza-tó Projekt stabilizálja a Tisza–Körös-völgy vízgazdálkodását, javítja a térség mezőgazdasági termelésének biztonságát és megóvja az ökológiai sokszínűséget, mondta Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter a X. Jubileumi Tisza-tavi Polgármesterek Találkozóján, Abádszalókon. Közlemény.

A folyamatban lévő Tisza-tavi fejlesztési program keretében 6,6 milliárd forintból újul meg a tó vízrendszere.

Az Új Széchenyi Terven belül, az Európai Unió és a Magyar Állam támogatásával megvalósuló, öt megyét érintő program fő célja, hogy biztosítsa Magyarország második legnagyobb tavának és a hozzá kötődő csatornáknak a vízutánpótlását: árvíz idején a víz levezetését, aszályos időszakban pedig az öntözővíz pótlását, hangsúlyozta a Miniszter.

Fotó: VM


A Vidékfejlesztési Minisztérium megalkotta a Nemzeti Vízstratégiát, amelynek célja a vizek mennyiségi és minőségi védelme. A vízhasználatok szükségleteinek – köztük az ivóvízellátás, az ipari és öntözési célú vízkivételek, az ökológiai vízigények – biztosítása; a vizek többletéből vagy hiányából eredő káros hatások csökkentése, megelőzése.

Fazekas Sándor kitért a halgazdálkodásról és a hal védelméről szóló új törvényre is, amely a horgászsport és a horgászturizmus fejlesztése mellett a halászati hagyományok megőrzését is támogatja.

Fotó: VM

Az új jogszabály biztosítja a halállomány természetes megújulását, a természetes vizeken folyó halászat szigorú szabályozását és korlátozását, valamint a halgazdálkodás újraszabályozását.

A szeptemberben életbelépő új törvény a turista állami horgászjegy bevezetésével egyszerűsíti a horgászat megismerését és segíti a horgászturizmus térhódítását a vidéki turizmusban. A fogási tanúsítvány segítségével a fogyasztó nyomon követheti a hal útját a kifogásától kezdve egészen a helyi piacokig.

(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)