A hazai erdők 35 ezer embernek adnak munkát, ökológiai és társadalmi szerepük mellett fontos gazdasági funkciót is betöltenek – fogalmazott Kardeván Endre, aki az 1848/49-es szabadságharc évfordulója és az Erdők Nemzetközi Napja alkalmából rendezett ünnepségen kitüntetéseket és elismerő okleveleket adott át.

Az ENSZ az erdők jelentőségére és értékeire hívja fel a figyelmet azzal, hogy március 21-ét, a tavaszi napforduló napját, a tavasz kezdetét az erdők nemzetközi napjává nyilvánította. Az ebből az alkalomból készült kisfilm egyik legfontosabb mondanivalója, hogy az erdők valamennyiünk életében rendkívül nagy szerepet játszanak – mondta a Vidékfejlesztési Minisztérium élelmiszerlánc-felügyeletért és agrárigazgatásért felelős államtitkára a minisztériumban rendezett ünnepségen.

Kardeván Endre elmondta: Magyarország 20,8%-át borítja erdő, amely az erdőtelepítéseknek köszönhetően 2010 óta 12 500 hektárral nőtt. Az erdészeti támogatások segítségével négy év alatt 11 000 új munkahely jött létre, ezzel együtt a magyar erdők 35 ezer embernek teremtenek munkalehetőséget. A hazai erdők évente közel 3 millió tonna széndioxidot kötnek le, enyhítve ezzel a klímaváltozás ütemét. Vízbázisaink jelentős részét szintén az erdők védik, de ezen túl megkötik a szálló port, tisztítják a levegőt és kiegyensúlyozzák az időjárás szélsőségeit.

Napjainkban egyre több emberben támad fel az igény az erdő közjóléti szolgáltatásai iránt – tájékoztatta az ünnepség résztvevőit az államtitkár. Mint mondta, 2013-tól közel 7 milliárd forintból létesülnek erdei kiránduló és pihenőhelyek, tanösvények, erdei kilátók. A Bejárható Magyarország Keretprogram pedig könnyebbé teszi az erdei lovaglást, a kerékpározást és a túrázást mindenki számára. Az elmúlt években 24 000 hektáron fejlesztettük az erdők közjóléti és környezetvédelmi szolgáltatásait.

Erdeink - ökológiai és társadalmi szerepe mellett - fontos gazdasági funkciót is betöltenek. A belőlük kitermelt több mint 7,5 millió köbméter faanyag fedezi a lakosság tűzifa igényét, valamint alapanyagot nyújt a faipar számára. Az erdőtörvény előírásainak megfelelően Magyarországon fenntartható erdőgazdálkodás folyik, melynek köszönhetően erdőállományaink élőfakészlete folyamatosan növekszik, természetességi állapota javul. Az erdei melléktermékek: a gyógynövények, a méz, a gyümölcsök, a gombák gyűjtése és a belőlük készült termékek egyre népszerűbbek. A vadhús is egyre több család asztalán, sőt akár a közétkeztetésben is helyet kaphat.

Erdeink fejlesztésére és ápolására uniós forrásból eddig közel 90 milliárd forintot fordítottunk. A magyar erdők a nemzet közös örökségének részét képezik, melyek védelme és fenntartása, a jövő nemzedékek számára történő megőrzése mindannyiunk kötelessége.

A kitüntettek névsora és a fotók itt megtekinthetők.

(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)