Az 1700 évek végén Magyarország lakosságának alig 36%-a volt magyar. Erre a tragikus helyzetre válaszként született a nemzeti ébredés, a reformkor és 1848 is. A lélekszámbeli, az anyagi és a kulturális gyarapodás elengedhetetlen feltétele volt az erős állam, az önálló politika és a nemzetépítés. Mindezek hatására 1910-ben a lakosság több mint 55%-a magyarnak vallotta magát – mondta köszöntőjében Fazekas Sándor miniszter a vidékfejlesztési tárca március 15-i ünnepségén.

Minden nemzetnek meg kell keresnie az őt megillető helyet a nap alatt. 1848-ban a szabadságharcosok, megvédték nemzeti érdekeinket és kiálltak elveikért. Most is szabadságharcot vívunk, melyet a józan ész, a tiszta lelkiismeret és az összefogás ereje hajt – folytatta a miniszter. Olyan békés forradalom zajlik, amelyben minden magyar ember részt vehet a maga szakterületén, a saját hivatásán, munkakörén belül. Amiben benne van Petőfi lelkesedése, Kossuth lendülete, Széchenyi alkotóereje, Deák bölcsessége, Darányi Ignác szaktudása, széles látóköre – folytatta gondolatait a miniszter.

Fazekas Sándor (Fotó: Botár Gergely)

Az 1848-49-es forradalom és szabadságharc ünnepén azt kívánom Önöknek és minden honfitársunknak, amit a márciusi ifjak a 12 pontban megfogalmaztak: „Legyen béke, szabadság és egyetértés”- zárta beszédét a miniszter, majd állami és miniszteri kitüntetéseket, okleveleket adott át jeles mezőgazdasági, vidékfejlesztési és környezetvédelmi szakembereknek, illetve szervezeteknek.

 

A kitüntetettek névsora itt és itt olvasható.

(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)