Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter Brüsszelben beszédet mondott az Európai Technológiai Platform növénykutatással foglalkozó konferenciáján, és az unió Mezőgazdasági Tanácsának soros elnökeként megállapodást írt alá Svájccal valamint Lichtensteinnel az élelmiszerek eredet-megjelöléseinek és földrajzi jelzéseinek oltalmáról.

Fazekas Sándor A jövő növényei című brüsszeli konferencián hangsúlyozta, hogy a kihívások kezelésére Európában fokozni kell az agrárkutatási tevékenységet. Emlékezetett arra, hogy a Közös Agrárpolitika (KAP) jövőjéről elfogadott tanácsi következtetés is tartalmazza az innováció ösztönzésének fontosságát a mezőgazdaságban. A fenntartható gazdasági növekedést támogató EU 2020 stratégia magvalósításához nélkülözhetetlen a megreformált KAP.

A vidékfejlesztési tárca vezetője kiemelte, hogy rendkívül fontos a kutatásfejlesztés a növénytermesztésben is, ugyanakkor Magyarország stratégiai érdeknek tekinti az ország GMO mentességének megőrzését, és ezt az alaptörvényben is rögzítette. Nagyon fontosnak tartjuk a génmegőrzéssel foglalkozó programokat - hangsúlyozta Fazekas Sándor. Fontos célunk-tette hozzá-, a növényfajtáink fenntartása, a genetikai sokszínűség megőrzése és a szakterülettel kapcsolatos kutatások folytatása, a piaci igényekhez alkalmazkodó új, alternatív növényfajták nemesítése.

A magyar miniszter szintén Brüsszelben az Európai Unió Mezőgazdasági Tanácsának elnökeként megállapodásokat írt alá Svájccal és Lichtensteinnel a mezőgazdasági termékek és az élelmiszerek eredet - megjelöléseinek és földrajzi jelzéseinek oltalmáról.

Az egyezmény eredményeként a kiváló minőségű termékeket forgalmazó uniós vállalkozók nagyobb lehetőséghez juthatnak Svájc és Lichtenstein piacain. A két ország ugyanakkor a magasabb hozzáadott értékű áruknál az uniós eredet-megjelölésre vonatkozó szabályokat alkalmazza a jövőben. Fazekas Sándor hangsúlyozta, hogy a megállapodás az újonnan bejegyzett földrajzi jelzésekre is kiterjeszthető és ez különösen fontos az új tagállamoknak, hiszen ezekben az országokban az oltalom alatt álló jelzések bejegyzése még nem zárult le.

A magyar miniszter kiemelte, hogy a dokumentumok aláírását több éves előkészítő munka előzte meg, és a megállapodás eredményeként nagymértékben javulnak az unió és a két ország közötti kereskedelem feltételei.

(kormany.hu)