Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter meghívására Magyarországra látogatott Marcelo Crivella brazil halászati és akvakultúra miniszter. A két tárcavezető mai tárgyalásán megvitatta a kétoldalú halászati ágazati együttműködés lehetőségeit, kiemelt figyelemmel az édesvízi haltermelés magyarországi tapasztalatainak, és szakmai tudásának átadására. Közlemény.
Brazília a világ egyik legnagyobb intenzitással fejlődő országa, amely most a haltermelés fejlesztésében szeretne jelentős előrelépést elérni. E speciális élelmiszertermelő iparág adottságai nagyon kedvezőek a dél-amerikai országban és a világ nagy haltermelő országai versengenek azért, hogy szerepet kaphassanak a széleskörű fejlesztési projektekben. Magyarország előnyös helyzetből indul ebben a versenyben, hiszen korábban jelentős létszámú magyar halászati és haltermelési szakember dolgozott Brazíliában.
A mostani magas szintű látogatás célja az, hogy a két ország egyeztessen akvakultúra-fejlesztési terveiről, és Magyarország bemutassa, hogyan tudna bekapcsolódni a brazil haltermelés fejlesztésébe. Ehhez jó alapot nyújtanak a korábbi brazíliai tapasztalatok, meglévő szakmai kapcsolatok és az azóta hazánkban kifejlesztett és kipróbált új haltenyésztési technológiák. Magyarország nagy tapasztalatokkal és kapacitásokkal rendelkezik a szakemberképzésben és a kutatás-fejlesztésben is. A látogatás során a magyar miniszter és a halászati szakértők ezeket a lehetőségeket mutatják be a brazil delegáció számára. A legújabb technológiát alkalmazó haltermelő telep és a hagyományos tógazdasági technológia megújítását bemutató gazdaság meglátogatása mellett a program részeként a brazil delegáció a hazai kutatókkal és haltermelőkkel is találkozik, valamint szakmai előadásokon vesz részt a gödöllői Szent István Egyetem Halgazdálkodási Tanszékén.
A látogatás előzménye, hogy Tóth Katalin helyettes államtitkár 2012 novemberében a Magyar-Brazil Gazdasági Együttműködési Bizottság ülés margóján találkozott a brazil Halászati és Vízügyi Minisztérium államtitkárával, akivel az akvakultúra-kutatási és -fejlesztési együttműködésben rejlő lehetőségekről egyeztettek.
A két ország közötti gazdasági kapcsolatok látványosan fejlődnek az utóbbi időben, melyet az is bizonyít, hogy a Magyar-Brazil Gazdasági Vegyes Bizottság ülése az agrárium szempontjából kedvező eredményekkel zárult: a magyar és brazil tárca képviselői szándéknyilatkozatot írtak alá.
(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)