Célunk, hogy minél több résztvevő hallathassa a hangját, most, amikor tíz évre meghatározzuk vidékstratégiánkat – fogalmazott Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter, a Nemzeti Vidékstratégiai Koncepció társadalmi vitasorozatának nyitó rendezvényén, Sárospatakon.

A vitasorozat eredményeként olyan programot akarunk letenni az asztalra, ami iránytűként szolgál majd. A Kormány stratégiája – reményeink szerint – új korszakot nyit majd a vidék életében – hangsúlyozta a miniszter. Rámutatott: a vidék gyarapodását, felemelkedését átlátható tervezéssel lehet elérni.

Az idő megérett a történelmi fordulatra, a vidék megújításával az egész országot megerősítjük. Határozott célokat tűztünk ki négy átfogó területen: agrárgazdaság, vidékfejlesztés, környezetvédelem és élelmiszertermelés - ismertette Fazekas Sándor.

fotó: Horváth Ernő

A szaktárca elképzelései egybeesnek a vidék igényeivel: sarkalatos pontjaink a munkahelyteremtés, a vidéki népesség megtartása, növénytermesztés és állattartás egyensúlyának helyreállítása, az élelmiszer biztonság szavatolása, az importfüggőség megszüntetése, GMO-mentes termékeink exportjának ösztönzése, energiafüggőségünk visszaszorítása, illetve város és vidék kapcsolatának helyreállítása – sorolta a miniszter.

A Vidékfejlesztési Minisztérium nem hagyott homályos foltokat a programban - húzta alá Fazekas Sándor. Hét stratégiai fontosságú területre koncentráltunk: a természeti értékek védelme, termőföld kiemelt védelme - törvényi garanciával, édesvíz-készletünk mennyiségének és minőségének megőrzése, őshonos növény- és állatfajtáink védelme, energiaellátó-rendszereink fejlesztése, illetve a környezet ápolása és általános védelme.

fotó: Horváth Ernő

A Nemzeti Vidékstratégiának kiemelt pontja továbbá a föld- és birtokpolitika, melynek középpontjában a családi és egyéni gazdaságok, illetve ezek társulásai állnak. Az örökölhető földbérlet kialakításával a fiatal párokat, az időszakos földhasználat eszközével pedig a rászorulókat támogatjuk - emelte ki a vidékfejelsztési miniszter. A GMO-mentességet fenntartjuk - az új alaptörvénybe is bekerült a tilalom, gyorsítjuk az erdőtelepítések ütemét - húszról 27 százalékra kívánjuk növelni erdőterületeink arányát, és támogatjuk a biogazdálkodást. A szövetkezetek és társulások támogatása, a közfoglalkoztatás kiszélesítése és a vidéki szellemi infrastruktúra megerősítése is mind hozzájárulnak a vidék felvirágoztatásához - fűzte hozzá.

A "vidék" nem jelenthet egyet a hátrányos helyzettel. Célját a stratégia akkor éri el, ha ismét öröm és büszkeség lesz vidéken élni - zárta beszédét Fazekas Sándor.

Ángyán József, a Vidékfejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára kiemelte: nem akármilyen munka lesz a magyar vidéket helyreállítani, mivel egy kirabolt országot vettünk át kormányváltáskor. A tét most nem kevesebb, mint hogy vissza tudjuk-e szerezni nemzeti önrendelkezésünket – nyomatékosította.

fotó: Horváth Ernő

Alapvető változásra van szükség a vidéki társadalomhoz való viszonyban: az állam az elmúlt nyolc évben a tőkeérdek oldalán állt. Célunk ezt megfordítnai és elérni, hogy visszaálljon a vidéki közösségek oldalára - emelte ki. Ángyán József felhívta a figyelmet, hogy város és vidék közös sorson osztoznak. Rámutatott: az eddigi politika éppen ezt a kapcsolatot zúzta szét. Város és vidék szerves egészt alkot. Amint az egység megbomlik, prédává válik az egész nemzet - mondta.

A Nemzeti Vidékstratégia arra hivatott, hogy visszaszerezzük a közösségek államát. Kis- és közepes családi gazdaságokon alapuló nemzeti gazdaságot akarunk, melynek alapja a jó minőségű, GMO-mentes, biztonságos és finom magyar termékek sora – húzta alá az államtitkár.

(kormany.hu)