Fazekas Sándor Rómában tárgyalt Giancarlo Galan olasz agrárminiszterrel és részt vett a FAO konferenciáján.
Leendő soros elnökként eltökélt vagyok abban, hogy minden tagállam véleményét figyelembe véve olyan tanácsi következtetés készüljön el a Közös Agrárpolitika (KAP) jövőjéről, melyet a miniszterek 2011. márciusában, a tanács ülésén egyhangúlag elfogadnak-mondta Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter római tárgyalását követően.
A magyar agrártárca vezetője és olasz kollégája, Giancarlo Galan agrárpolitikai, élelmiszeripari és erdészeti miniszter áttekintették a közelgő magyar uniós elnökség agrárprioritásait és egyeztették álláspontjukat a KAP jövőjéről. Mindkét ország egyetért abban, hogy erős és közös agrárpolitikára van szükség 2013 után is. Támogatják, hogy az unió mezőgazdasági költségvetése legalább a jelenlegi szinten megmaradjon. Fontosnak tartják a II. pillér, a vidékfejlesztési politika erősítését valamint a támogatási rendszer egyszerűsítését.
A megbeszélésen élelmiszerbiztonsági és - minőségi kérdések is napirenden szerepeltek. Giancarlo Galan kifejtette, hogy Olaszországot rendkívül érzékenyen érintik az élelmiszerhamisítások. Fazekas Sándor hangsúlyozta, hogy Magyarország a közelgő uniós elnöksége alatt kiemelt témaként kezeli a földrajzi eredetvédelmet, és egyetértve Olaszországgal, támogatja az erre vonatkozó uniós szabályozás szigorítását. A két ország közötti kiváló együttműködés további erősítése érdekében a miniszterek megállapodott egy olasz-magyar mezőgazdasági munkacsoport létrehozásában.
Fazekas Sándor római látogatása során részt vett a FAO magas szintű kerekasztal konferenciáján is. Az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) székházában azoknak az államoknak a képviselői tanácskoztak, amelyek csatlakoztak a FAO Növényi Genetikai Erőforrások Egyezményéhez. Magyarország 2004-ben csatlakozott a programhoz, melynek legfontosabb célja, hogy összegyűjtse és elérhetővé tegye a gazdálkodók, növénynemesítők és kutatók számára a világon fellelhető genetikai állományt. Fazekas Sándor felszólalásában hangsúlyozta, hogy az új magyar kormány különös figyelmet szentel a biológiai sokféleség, ezen belül az agro-biodiverzitás megóvására és fenntartható hasznosítására. A tárca elkötelezettségét bizonyítja, hogy november elsejétől megalakult a Növényi Diverzitás Központ Tápiószelén. A magyarországi génbank gyűjteményekben megőrzött genetikai erőforrás tételek száma meghaladja a 140 ezret és ezek túlnyomó többsége nemzetközi jelentőségű, Kárpát-medencéből származó unikális tétel.
Fazekas Sándor felszólalásában kiemelte: a magyar kormány eltökélt, hogy a jövőben tovább erősítse a nemzetközi genetikai erőforrás együttműködésben játszott szerepét. Az Egyezmény kiemelten fontos a globális élelmezésbiztonság megteremtésének elősegítésében és a klímaváltozás kihívásaira adandó válaszok megalkotásában is.
(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)