Orbán Viktor magyar és Donald Tusk lengyel miniszterelnök hivatalos találkozója után a magyar és lengyel agrárminiszterek is kétoldalú megbeszélést folytattak a Parlamentben. Fazekas Sándor és Stanisław Kalemba tárgyalásán a fő témák a GMO-politika, a Közös Agrárpolitika hazai kifizetési rendszere, dohányágazat támogatása, az Európai Innovációs Partnerség adta együttműködési lehetőségek és a nemzeti vidéki hálózatok közötti együttműködés voltak.
Stanisław Kalemba elmondta, a lengyel kormány 2008-ban kinyilvánította a GMO-mentes élelmiszerek melletti elkötelezettségét, és azóta is folyamatosan ellenőrzik ennek érvényesülését. Fazekas Sándor üdvözölte a lengyel álláspontot, és jelezte, hogy Magyarország az eddigiek során sem támogatta a GM-vetőmagok használatát, és a jelenlegi brüsszeli tárgyalásokon is ellenezni fogja az újabb GM-kukorica fajta engedélyezését. A tárgyaló partnerek egyetértettek abban, hogy a GMO-mentességről szóló döntéshozatalban az uniós tagállamoknak önrendelkezést kell biztosítani.
A Közös Agrárpolitika reformja során Magyarország és Lengyelország számos ponton azonos célokért küzdött. A egységes területalapú kifizetési rendszer (SAPS) 2020-ig való fenntartásának lehetőségével mindkét ország élni fog. A két agrártárca a reform során a fiatal gazdák kiemelt támogatása mellett is kiállt. Tekintettel arra, hogy a dohánytermesztés mindkét országban fontos munkahelyteremtő ágazat, meg kell vizsgálni a további támogatási lehetőségeket.
A megbeszélés egyik kiemelt témája a kutatóintézetek, a nemzeti vidéki hálózatok és a szakmai szervezetek együttműködése volt. A vidékfejlesztési támogatások lehető leghatékonyabb felhasználása és a vidékfejlesztési politikában új elemként megjelent Európai Innovációs Partnerség nyújtotta lehetőségek kihasználása érdekében nagy szükség van a lengyel és magyar szakértők, helyi akciócsoportok közötti, hagyományosan szoros együttműködésre.
(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)