A zöld növekedés jegyében tartanak kétnapos miniszteri találkozót a Közép-európai Kezdeményezés (KEK) 18 tagországának és több nemzetközi szervezetnek - EU, FAO, Kárpátok Egyezmény - a képviselői Budapesten, a Vidékfejlesztési Minisztériumban (VM).
A tanácskozást üdvözölve Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter a fórum keddi nyitónapján emlékeztetett: a résztvevők olyan kiemelt témákban oszthatják meg egymással politikai nézeteiket és szakmai ismereteiket mint a fenntartható mezőgazdaság, az élelmiszerbiztonság, valamint az élhető környezet kialakítását célzó vidékfejlesztés kérdésköre.
A "Zöld Növekedés - előtérben a vidékfejlesztés" című tanácskozás megnyitóján a magyar tárcavezető hozzátette: a zöld növekedés és a fenntartható fejlődés egymástól elválaszthatatlan fogalmak.
(A videó nagy felbontásban letölthető a sajtószobából.)
Fazekas Sándor emlékeztetett: Magyarország most negyedszer tölti be a KEK elnöki tisztségét. Ezt páratlan lehetőségnek nevezte Magyarország számára, ugyanis az év második felében a visegrádi csoportnak is Magyarország lesz a soros elnöke, és a kormány kiemelt figyelmet fordít a regionális kapcsolatok fejlesztésére.
Pröhle Gergely, a Külügyminisztérium (KüM) helyettes államtitkára a tanácskozáson jelenlévőket köszöntve arról beszélt, hogy Magyarország számára fontos a mostani miniszteri találkozó, mivel az unió bővítési folyamatának lelassulásával megnőtt a Közép-európai Kezdeményezés jelentősége.
A regionális együttműködés előnyöket kínál a térség országai számára, és nem hagyható figyelmen kívül az sem, hogy a KEK-tagországok fele már az unió tagja, míg a másik fele törekszik az EU-tagságra - tette hozzá. Rámutatott: a térség országai hasznosíthatják a nyugat-európai fejlődés tapasztalatait többek között a fenntarthatóság és a környezetvédelem területén is.
Tóth Katalin, a VM helyettes államtitkára az MTI-nek elmondta: szerdán a tanácskozás résztvevői várhatóan elfogadnak egy közös nyilatkozatot, amelyben a KEK-országok, szem előtt tartva a zöld gazdaság és a vidékfejlesztés jelentőségét, hangsúlyozzák elkötelezettségüket az európai régió fenntartható fejlődésének előmozdítása iránt.
V. Németh Zsolt vidékfejlesztésért felelős államtitkár az élelmiszerbiztonságról és a rövid értékesítési láncokról szóló előadásában hangsúlyozta: a fenntartható mezőgazdaság részarányának növelése a jövő generációinak is az életet jelenti. Ennek érdekében össze kell fogniuk az élelmiszerlánc szereplőinek, a tudománynak és a kormányoknak. Fontos a fogyasztók tudatossága is, ez szerencsére az utóbbi időben egyre hangsúlyosabb: a vásárlók igényei, szokásai változnak, a jó minőségű helyi termékeket keresik, sorra nyílnak a helyi piacok, nő a fesztiválok száma. A következő időszakban a tárca külön alprogramot indít a rövid élelmiszerláncok ösztönzésére, ami nemcsak a helyi gazdaságot erősíti, de a környezet védelmét, a fenntarthatóságot is támogatja.
A fenntarthatóság agrárgazdaság fogalmának meghatározásában is érvényesülnie kell a három alaptételnek: a gazdaságilag életképes élelmiszertermelésnek, a környezet megóvásának és a társadalmi igények kielégítésének - mondta Czerván György agrárgazdaságért felelős államtitkár.
Az alapvető gyakorlati kérdés a fenntartható agrárgazdasággal kapcsolatban az, hogy miként lehetséges a három pillért egy időben azonos színvonalon érvényesíteni, vagyis hogyan növelhető a mezőgazdasági termelés úgy, hogy közben megóvjuk és erősítjük a természeti erőforrásainkat és hozzájárulunk a vidéki lakosság megélhetésének javításához.
Czerván György a fenntartható agrárgazdaság kihívásai kapcsán felhívta a figyelmet, hogy az élelmiszerlánc szereplő közötti erőviszonyok kiegyensúlyozatlansága a termelők számára gazdasági következményekkel jár, és élelmezésbiztonsági kockázatot is jelent.
A világ lakosságának növekedése, illetve a fogyasztás bővülése megköveteli a mezőgazdasági termelés növelését, a növekvő népesség biztonságos élelmiszerekkel való ellátását. Mindezt a jövő generációk számára is biztosítani kell, ezért fontos a környezet kímélése, és az ésszerű gazdálkodás a természeti erőforrásokkal – fogalmazott Czerván György.
A helyi értékek, hagyományok újraéledése tapasztaltható Magyarországon, amely fontos szerepet játszik a fenntartható fejlődésben – jelentette ki a Vidékfejlesztési Minisztérium környezetügyért felelős államtitkára. Illés Zoltán a zöld mezőgazdaság szerepére és a helyi fajták fontosságára hívta fel a figyelmet. Az államtitkár kijelentette: hazánkban komoly hagyományai vannak a bio- és a helyi termelésnek, valamint a GMO-mentességnek.
Illés Zoltán hozzátette: a helyi piacok erősödésének kiemelt szerepe van a vidékfejlesztésben, a helyi gazdaságok, kis- és közepes vállalkozások fellendítésében. Az államtitkár elmondta: a helyi termékek egyrészt megbízható minőséget és helyi ízeket jelentenek a fogyasztóknak, másrészt környezetvédelmi szempontból is fontosak, hiszen az adott terméket nem kell annyit „utaztatni”, vagyis a szállítás kevesebb széndioxid-kibocsátással jár.
A megújuló energia elterjedése fontos szerepet játszik a válságból való kilábalásban – jelentette ki a környezetügyért felelős államtitkár. Hozzátette: a fenntartható ipar térnyerése; a biomassza, geotermális vagy szélenergián alapuló gazdaság új lehetőségeket teremt az olyan országoknak, mint Magyarország, ahol a kreativitás és a szellemi tőke kiemelkedő. Illés Zoltán úgy fogalmazott: hazánk az innovatív technológiák kialakításában szeretne szerepet vállalni.
Az államtitkár emlékeztetett arra, hogy a hulladékgazdálkodás átfogó reformja zajlik Magyarországon, amely magában foglalja a szelektív gyűjtés kiterjesztését, az anyagában történő újrahasznosítást, valamint az erőforrások fenntartható használatát is.
(MTI, Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)