Új társadalmi szerződésre van szükség, ami a vidék és a város közötti szolidaritásra épül - mondta Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter Polgáron, a világszerte 110.000 főt foglalkoztató amerikai elektronikai vállalat, a Jabil Circuit 4200 m2-es ipari csarnokának megnyitóján. Az új létesítmény 35 embernek jelent munkalehetőséget. A 613 millió forintos beruházás 48,55%-os pályázati támogatással valósult meg.
Beszédében a miniszter hangsúlyozta, hogy Jabil Tiszaújváros sikere egyúttal a térség sikere is, hiszen a gyár néhány év alatt 8 ezer embernek adott már munkát és tisztes megélhetést.
A magyarországi GDP és export jelentős hányadát megtermelő vállalat az észak-magyarországi régió egyik vezető gazdasági szereplője. A Jabil Tiszaújváros 276 milliárd forintos bevételével 2010-ben a nemzetközi vállalatcsoport teljes árbevételének jelentős részét, az európainak pedig a felét állította elő.
Hazánk abban érdekelt, hogy a több ezer magyar családnak megélhetést adó világcégek – szó szerint – „határtalanul” sikeresek legyenek, amikor a nálunk előállított termékeik forgalmazásáról, értékesítéséről van szó - folytatta a gondolatmenetet Fazekas Sándor - ugyanakkor azt is fontosnak tartjuk, hogy a hazafiság is legyen jelen a vállalatok szellemiségében, üzletpolitikájában, mert az ember akkor képes igazán nagy tettekre, ha érzi, hogy munkájával nemcsak a feladatait végzi el, hanem a hazájának, a családjának a boldogulását is szolgálja.
A miniszter példaértékűnek nevezte, hogy az új csarnok tervezéskor és kivitelezésekor figyelembe vették a környezeti szempontokat: az energiatakarékos világítási rendszer, a falak és a tető fokozott hőszigetelése a harmadik évezred követelményeihez igazodnak.
Ma már csak azoknak az ipari beruházásoknak van létjogosultsága, amelyek erőfeszítéseket tesznek arra, hogy csökkentsék a környezeti terhelést, és jövőképükben kiemelt helyet kap a természeti erőforrások, a levegő, a víz, a talaj védelme.
Ennek a szemléletnek már régi hagyomány van a vállalat történetében, mert a Jabil Magyarország profilját meghatározza a környezetbarát technológiával készült termékek tervezése, gyártása.
Beszédét Fazekas Sándor azzal zárta, hogy „Új társadalmi szerződésre” van szükség, amely a vidék és a város közti szolidaritásra, együttműködésre épül. A kormány határozott célja, hogy újra megerősödjön a jövőjében bízó, létében nem fenyegetett, tényleges döntési helyzetben lévő gazdatársadalom és vidéki polgárság.
(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)